امواج وای فای چه بلایی سر کودکان می آورد؟ | بیماری

جمجمه کودکان به دلیل کوچیک بودن و وجود آب در مغر اونا امواج وای فای رو به سرعت جذب خود میکنه و بیشترین ضربه رو متحمل می شن.

اثرات داغون کننده امواج وای فای

: امواج وای فای چه بلایی سر کودکان می آورد؟

امواج وای فای

اشعه به وجود اومده به وسیله وای فای

 لابد تا حالا صدها بار با اخباری در مورد اثرات منفی به کار گیری گوشی موبایل، تل لت، لپ تاپ و… واسه کودکان رو به رو شدین یا نگرانی ای که خودتون از زمان بارداری تا الان با اون دست و پنجه نرم کردین این بوده که اشعه های پخش شده از این وسایل یا تماس کودکان با امواج وای فای و… می تونه روی مغز و بدن و کلا رشد جسمی و روحی اش اثر بزاره یا خیر. پس قراره گجتا رو زیر ذره بین بذاریم و زیر و بمشان رو در بیاریم.

امواج وای فای واسه کودکان مضره؟

بله؛ این رو ما نمی گیم بلکه نتیجه جدیدترین تحقیقاتیه که در مورد تماس جنین، نوزاد و کودک با امواج وای فایانجام شده و نشون داده که کودکان به دلیل کوچیک بودن جمجمه شون بیشتر در برابر آسیبای به وجود اومده به وسیله اینجور انرژیایی هستن.

 

علاوه بر این در این دوران هنوز اندازه آب در مغز کودکان زیاده و در نتیجه اشعه رو بیشتر به خودش جلب می کنه. از جمله مهم ترین اثرات داغون کننده امواج وای فای روی مغز کودک نبود تمرکز، نداشتن حافظه کوتاه مدت مناسب، سر درد، مشکل در خواب و کم خوابی، افسردگی، تنهایی اجتماعی و خستگی مزمنیه که کودک رو در کل روز رها نمی کنه.

 

شاید این مسأله بتونه شما رو توجیه کنه که به چه دلیل بچه های امروزی در مقایسه با نسل ما و قبل تر به اصطلاح حال ندارن! اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین به این نکته هم توجه کنین که خطرات اینترنت وایمکس به دلیل طول موجش، از امواج وای فای هم بیشتره.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بد نست بدونین که براساس مطالعاتی که در مورد تاثیر اشعه پخش شده از گجتا در حدود ۳ سال قبل انجام شده، کارشناسان به این نتیجه رسیدن که بچهایی که بیشتر از گوشی موبایل استفاده می کنن، بیشتر هم دچار بیماریای خطرناکی مثل تومورهای مغزی می شن. هر چند همه این اثرات منفی در حد تحقیقات دانشگاهیه و هنوز انجمن غذا و داروی آمریکا مهم تاییدی بر این اثرات بد نزده و به کار گیری گجتا رو واسه کودکان و نوجوانان محدود نکرده ولی از اونجا که قدیمیا گفتن احتیاط شرط عقله، بهتره تا حد امکان بچه ها رو از این وسایل الکترونیکی دور نگه دارین.

مراقب چاقی باشین

با نگاهی به دور و دور و بر میفهمیم که بچه های امروزی بسیار چاق تر از اون چیزی هستن که ما از دوران کودکی و نوجوونی خودمون به یاد داریم و یکی از دلایل گسترش چاقی در بین کودکان و نوجوانان رو میشه در بی تحرکی طولانی شون دید. کافیه تو یه مهمانی خانوادگی نگاهی به دور و دور و برتون بندازین تا ببینین که چند درصد از بچه ها به جای بازی، دویدن دنبال همدیگه، سرک کشیدن توی حیاط، قایم باشک و… سرشون رو توی تبلت کردن و بیشترین فعالیت بدنی شون تکانای بعضی وقتا به سر و حرکتای انگشتان دست شونه.

 

 نکنه کوتاه بمونه و نازا شه!

اگه می خواین نسلتون ادامه پیدا کنه، اگه خودتون دچار تاخیر در باروری بودین و از فکر این که کودکتون هم در آینده ممکنه اینجور زجری رو بکشه، پشتتون می لرزه یا دلتون نمی خواد بچتون قدکوتاه بمونه باید دسترسی اون به موبایل و تبلت و… و هم اینکه سطح تماس و نزدیکی اش با امواج پخش شده از این وسیله ها رو محدود کنین.

بی خوابی امان کودک رو می بره

بی خوابی نه فقط کودک رو خسته می کنه بلکه روی رشد جسمی و روانی اش هم اثرات همه جانبه داره و عامل مهمی که بر خلاف تلاشاتون واسه زود خوابوندن کودک و داشتن استراحت کافی، می تونه اونو بی خواب کنه، به کار گیری آیفون و تبلت و… است. این موضوع به خصوص وقتی خودشو نشون می ده که کودک بلد باشه با به کار گیری این گجتا وارد دنیای مجازی شه، اس ام اس بفرستد و… . پس شاید بد نباشه شمام مثل استیو جابز مرحوم، که آیفون می ساخت ولی به بچه هاش نمی داد (!)، شمام دسترسی بچه خود رو تا رسیدن به سنین نوجوونی محدود کنین.

ای وای از انگشت هاش

پزشکان و کارشناسان می گن بچهایی که از آیفون و تبلت و گوشی موبایل به خصوص از شکلای جور واجور لمسی اون استفاده می کنه به مرور دچار آسیب عضلانی و آسیب انگشتان دست شده و حرکاتشان با تاخیرهای بالا همراه هستش. علتش هم اینه که استفاده زیادتر از اندازه کودک از این وسیله ها دیگه وقتی واسه کارایی مانند نقاشی که حرکات دست کودک رو تنظیم می کنه، باقی نمی ذاره.

استفاده درست از گجتا رو چیجوری یاد فرزندمون بدین؟

شاید بهترین روش آموزش استفاده درست از گجتا، برخورد مسئولانه والدین باشه؛ یعنی قرار دادن وسایل مثل موبایل، تبلت و لپ تاپ در اختیار کودک به خاطر استفاده سالم و مناسب اون باشه نه واسه اینکه پدر و مادر بخوان یه مدت از دست سر و صدای اون خلاص شن. این راه و روش دلیل می‏شه که والدین نظارت مناسبی روی چگونگی استفاده کودک داشته باشن و به آموزش‏های مناسب رو ارائه بدن.

یکی دیگه از راه ‏هایی که والدین می‏تونن به کمک اون وابستگی کودک رو به موبایل و تبلت کنترل کنن، استفاده محدود اون هستش، یعنی هر روز فقط مدت زمان مشخصی به اون اجازه به کار گیری موبایل و تبلت رو بدن. شرط تاثیرگذاری این روش اینه که والدین روی قوانینی که وضع می‏کنن محکم بیاستند و بخاطر گریه و زاری کودکانشون زمان استفاده رو افزایش ندن چون دیگه این روش تاثیر گذاری خود رو از دست می‏دهد.

بیاد داشته باشین که تربیت با دیکتاتوری فرق داره و باید دلایل سخت‏گیری‏های خود رو به شکلی منطقی واسه کودکتون توضیح بدین. اگه بچتون سوالی از شما پرسید که دلیل اونو نمی‏دونستید، به اون بگید که باید در مورد سوالش فکر کنین تا بهترین جواب رو به بدین. یادتون نره که به کار گیری موبایل، تبلت و لپ تاپ و همینطورا به کار گیری اینترنت، در صورت استفاده سالم و مناسب می‏تونه سطح آگاهی کودک شما رو زیاد کنه و هم اینکه به تقویت هوش هیجانی اون کمک کنه.

مشکلات امواج وای فای

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *