امکان تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل ابتدایی و در نتیجه درمان به موقع آن از راه معاینه چشم فرد مبتلا ممکن می شود & | سالمندان

امکان تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل ابتدایی و در نتیجه درمان به موقع آن از راه معاینه چشم فرد مبتلا ممکن می شود &  | سالمندان

امکان تشخیص مریضی فراموشی در مراحل ابتدایی و در نتیجه درمان به موقع اون از راه معاینه چشم فرد گرفتار ممکن می شه

محققان علوم پزشکی می گن تحقیقات نوین از افزایش امکان تشخیص فراموشی در مراحل ابتدایی و در نتیجه درمان به موقع اون از راه معاینه چشم فرد گرفتار خبر میده.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، مریضی فراموشی وقتی بروز می کنه که واسه درمان اون دیگه فرصتی  باقی نیس ؛ اما تحقیقات نوین از افزایش امکان تشخیص این مریضی در مراحل ابتدایی و در نتیجه درمان به موقع اون از راه معاینه چشم فرد گرفتار خبر میده.

 

با در نظر گرفتن افزایش میانگین طول عمر آدمی ؛ تا سال ۲۰۵۰ میلادی تعداد بیماران گرفتار به فراموشی به دو تا سه برابر امروز می رسه و  الان نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان از فراموشی رنج می برن.

 

فراموشی یکی از شایع ترین نوع از شکلای جور واجور مریضی های دمانس یا همون زوال عقل است که از اون به عنوان کابوس خیلی از مردم در دوره سالمندی یاد می شه؛ چون که در مغز فرد گرفتار به دلیل افزایش اندازه پروتئین بتا آمیلوئید چه در خارج و چه در داخل سلول عصبی ؛ نه فقط حافظه بلکه در آخر شخصیت فرد هم از کف میره

هنوز کسی دلیل اینجور تغییری رو نمی دونه؛ اما در هر صورت افزایش این پروتئین دلیل مشکل عملکردهای حیاتی سلولای عصبی و رد و بدل کردن اطلاعات بین اونا می شه؛ در نتیجه سلولای مغزی کم کم می میرن و مغز تا ۲۰ درصد کوچکتر می شه؛ حافظه مریض دچار مشکل شده و شخصیت اون تغییر می کنه.

 

حدود ۲۰ سال زمان لازمه تا اولین علائم شایع این مریضی در فرد گرفتار بروز کنه؛ به خاطر همین تا قبل از فرا رسیدن این زمان ؛ مغز طوری این تغییرات رو جبران کرده که در رفتار ظاهری چیزی مشاهده نشده اما نکته اینجاس که تا همون زمان حدود یه سوم سلولای مغزی تخریب شده و دیگه با درمانای موجود نمیشه مانع پیشرفت مریضی شد.

 پروفسور یوخن هرمس متخصص نوروپاتولوژی در دانشگاه مونیخ به همراه ۲۰ محقق دیگه فکر می کنن که شاید در آینده بشه فقط با معاینه چشما مریضی فراموشی رو در مراحل اولیه اون تشخیص داد.

 

به باور هرمس ؛ در شبکیه چشم مبتلایان به فراموشی تغییراتی مشخصه که این تغییرات در مورد مغز مریض بوده و چند سال قبل از اون که علائم شایع مریضی ظاهر شه؛ قابل تشخیصه

ایشون الان مشغول تحقیقاتی واسه اثبات رابطه بین تغییرات شبکیه و مغز مریض گرفتار به فراموشی و توضیح اون هستش.

 

همزمان با محققان مونیخ ؛ محققان موسسه کلمنز ـ شوپف دانشگاه صنعتی دارم اشتات و دانشگاه ینا هم تحقیقات مشابهی از جمله مشاهده تغییرات شبکیه چشم با کمک بعضی مواد رنگی رو در دستور کار خود دارن.

هزینه این طرح سه ساله ؛ حدود سه میلیون یورو برآورد شده که از محل کمک  های تحقیقاتی و آموزشی دولت آلمان تامین می شه

سلولهای مغزی یا نرونهایی که آسیب دیده ان پلاکهایی جمع می کنن و به تعداد زیادی می میرن. منطقه آسیب دیده مغز و استیل کولین در تشکیل خاطرات نوین وارد عمل می شن به خاطر همین یکی از نشونه های اصلی مریضی فراموشی نبود توانایی در تحکیم یه یادگیری تازه (مثل یادآوری نشانی تازه) و سختی در جهت یابیه. اما خاطرات رویدادهای دور معمولا کمتر آسیب می بینن.

این مطلب را هم بخوانید :  اموزش رنگ کردن مو در منزل | بیماری

تقریبا ۱۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال ، زوال عقل دارن و حدود نیمی عقل دارن از اونا گرفتار به فراموشی هستن. فراموشی یه جور مریضی ناهمگن از نظر ژنتیکیه که در تموم نژادها دیده می شه. ۵ درصد بیماران دچار مریضی خانوادگی با خودنمایی خیلی زود ، ۱۵ – ۲۵ درصد دچار مریضی خانوادگی با خودنمایی دیررس ، ۷۵ درصد گرفتار به مریضی تک گیر هستن. ۱۰ درصد موارد فراموشی خانوادگی ، ارث اتوزومی غالب و بقیه چند دلیلی رو نشون میدن.

مهمترین یافته های شناختی مریضی فراموشی ، رسوب دو پروتئین رشته ای پپتید بتاآمیلویید تاو در مغز هستن. پپتید بتاآمیلویید که از پروتئین رمز گردونی شده به وسیله یکی از ژنهای مستعد کننده به مریضی فراموشی خانوادگی ایجاد میشه، در پلاکهای آمیلویید یا پیری در فضای خارج سلولی مخ مبتلایان به فراموشی پیدا میشه. پلاکهای آمیلویید ، شامل پروتئینهای دیگه علاوه بر بتاآمیلویید هستن. از جمله آپولیپو پروتئین E که اینم به وسیله یه جور ژن مستعد کننده به فراموشی (APOE) رمز گردونی می شه.

اشکال هیپر فسفریله پروتئین تاو (Tau) ، کلافهای نورو فیبریلاری رو تشکیل میدن که برخلاف پلاکهای آمیلویید در داخل نورونهای فراموشی یافت می شن. تاو یه پروتئین مربوط به میکرو توبولهاست که بطور در نورونهای مغز بروز پیدا میکنه. این پروتئین ، تجمع و پایداری میکروتوبولها رو که بر اثر فسفوریلاسیون کم میشه، تقویت می کنه. تشکیل کلافهای و نورو فیبریلازی تاو یکی از دلیلای استحاله نورونی در مریضی آلزایمره.

فراموشی که شایعترین حالت مریضی جنون است با نابود کردن حافظه کوتاه مدت شروع شده و به ضعف بیشتر حافظه، از بین رفتن قدرت صحبت، درک، مهارتهای حرکتی، بی ثباتی احساسی و در موارد پیشرفته به بی واکنشی، از بین رفتن حرکت و توانایی کنترل واکنشهای جسمی میرسه و میتونه درزمان ۵ تا ۱۰ سال به مرگ مریض منجر شه.

این مریضی در دوران میان سالی یا قدیمی سالی اتفاق می افته و با نابود کردن نورونها و اتصالات غشای مخ موجب بروز ضایعات کلی در توده مغز میشه.

درباره این مریضی باورهای غلطی وجود دارن که شناسایی اونا به شناخت بهتر فراموشی منجر می شه:

۱. از بین رفتن حافظه بخشی طبیعی از قدیمی سالیه.

در گذشته اینجور تصور میشد که ضعف یا نابودی حافظه از مشکلات عادی پیریه و حتی بعضی وقتا فراموشی رو هم به حساب ضعف پیری میگذاشتند. اما واقعیت اینه که ضعف شدید حافظه نشونه یه مریضی وخیمه.

این مطلب که ضعف حافظه در اثر کهولت چیزی طبیعیه یا خیر، هنوز به طور یقین ثابت نشده. عده خیلی از افراد احساس میکنن که حافظه اونا کم کم دقت خود رو از دست داده اما هنوز یه حکم قطعی علمی در این باره مشخص نشده و تحقیق دور و بر این موضوع ادامه داره.

۲. مریضی فراموشی کشنده نیس.

واقعیت اینه که فراموشی کشنده س. این مریضی با ویرانی سلولها در بخشهایی از مغز که واسه حافظه اهمیتی حیاتی دارن شروع میشه. البته تخریب کم کم سلولها در بخشهای مغز به مشکل در سیستمهای حیاتی دیگه بدن هم منجر می شه. علاوه بر این، از اونجایی که افراد گرفتار به فراموشی معمولا به بیماریهای دیگه مربوط به کهولت هم گرفتار هستن، فوت اونا حتما به یه دلیل به خصوص صورت نمیگیره.

این مطلب را هم بخوانید :  املاح کلسیم | اطلاعات دارویی

۳. نوشیدن نوشابه هایی که در قوطی آلومینیومی بسته بندی میشه و هم اینکه آشپزی در ظروف آلومینیومی موجب بروز فراموشی میشه.

واقعیت اینه که درزمان سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، آلومینیوم به عنوان یه مظنون اصلی در بروز فراموشی مطرح شد. این شک و دودلی به بروز نگرانیهایی در مورد قرار گرفتن در تماس روزانه با آلومینیوم که از راه ظروف طبخ و پز، قوطیهای نوشابه، داروهای ضد اسید معده و مواد ضد تعریق منجر شد.

از اون زمان به بعد، تحقیقات در اثبات نقش آلومینیوم در ایجاد فراموشی با شکست مواجه شدن. امروزه متخصصین بیشتر بر زمینه های دیگه تحقیق متمرکز شدن و عده کمی آلومینیوم رو تهدیدی بر سلامت میدونن.

۴. اسپراتام موجب ضعف حافظه میشه.

واقعیت اینه که اسپراتام (aspartame) یه جور شیرین کننده مصنوعیه و تحت اسمای تجاری از جمله Nutrasweet و Equal در بازار هست و به کار گیری اون در اوایل دهه ۸۰ از طرف اداره نظارت بر دارو و مواد غذایی FDA واسه شیرین کردن نوشیدنیهای رژیمی و مواد خوراکی دیگه تایید شده. بعضیا از محققان عقیده دارن که تاثیر دراز مدت مصرف این ماده بر سلولهای مغز و در کل سلامت بدن مشخص نیس.

طبق گزارش FDA، این سازمان به طور مرتب به بررسی اطلاعات نوین در اینباره پرداخته و هیچ نشونه ای از تاثیر داغون کننده اسپراتام بر سلامتی آدم مشاهده نکرده.

۵. واکسن آنفلوانزا خطر دچار شدن به الزایمر رو افزایش می ده

واقعیت اینه که نظریه ای که واکسن آنفلوانزا رو عامل افزایش خطر دچار شدن به فراموشی دونست، به وسیله پزشکی آمریکایی مطرح شد که پروانه پزشکی اون به وسیله هیات ممتحنین پزشکی رد شده بود. این فرد ادعا داشت که میتونه با دارویی که از مغز استخون خود جفت و جور کرده، مریضی ژنتیکی اوتیسم رو درمان کنه.

واقعا، چندین آزمایش و مطالعه اساسی واکسن آنفلوانزا و واکسنهای دیگه رو عامل کم کننده فراموشی و کسب سلامتی بیشتر دونسته ان.

۶. واسه متوقف کردن روند فراموشی درمانهایی هست.

واقعیت اینه که الان، هیچ روش درمانی واسه درمون یا متوقف کردن فراموشی موجود نیس. داروهای موجود با تایید FDA، تنها میتونن در بعضی از بیماران موجب ثابت نگهداشتن موقتی وضعیت موجود یا کند کردن روند نابودی حافظه شن.

این مریضی حالت ارثی هم داره؟

سن بالا ، سابقه خانوادگی ، جنس مونث بودن و سندرم داون ، مهمترین عوامل خطر ساز واسه فراموشی هستن. در جمعیتهای غربی ، خطر تجربی فراموشی در سرتاسر عمر ، ۵ درصده. اگه بیماران ، خویشاوند درجه اولی دارا باشن که فراموشی در اون پس از ۶۵ سالگی بروز کرده باشه، خطر نسبی ابتلای اونا ۳ – ۶ برابر ، زیاد می شه. اگه بیماران آبجی یا برادری گرفتار به فراموشی قبل از ۶۰ سالگی و هم یه والد گرفتار باشن، خطر نسبی اونا ۷ – ۹ برابر می شه.

آزمایش آپولیپوپروتئین A یه جور آزمایش تشخیصی کمکیه و نباید واسه پیش بینی فراموشی در بیماران بی علامت استفاده شه. مبتلایان به سندرم داون ، افزایش خطر دچار شدن به فراموشی رو نشون میدن. پس از ۴۰ سالگی ، مبتلایان به سندرم داون ، همیشه یافته های آسیب شناختی عصبی فراموشی رو دارن و تقریبا ۵۰ درصد اونا ، دچار افت شناختی می شن.

.

منبع :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *