امواج الکترومغناطیس چه تاثیری بر سلامتی انسان دارد؟ | بیماری

: امواج الکترومغناطیس چه تاثیری بر سلامتی آدم داره؟

امواج الکترومغناطیسی در زندگی ما فت و فراوون یافت می شن و وجود دارن این امواج آسیبای زیادی واسه سلامتی ما دربردارند. اونا از راه گوشی موبایل، مایکروویو، رایانه و دیگه وسایل عادی دور و بر ما منتشر شده و از راه بدن ما جذب می شن. در ادامه با روشای کنترل و مقابله با اثرات منفی به وجود اومده به وسیله این امواج آشنا شید.

بهره مندی  از امتیازات گوشی موبایل امروزه غیرقابل انکاره و هرچند صحبتای زیادی درمورد اثرات منفی امواج گوشی موبایل روی سلامت آدم با رشد زیاد از حد گوشیای همراه هم زیاد شده. تازگیا هم عنوان شده طبق جدیدترین تحقیقات موسسه Pew بالای پنجاه درصد از میانسالان،تلفن همراهشون رو هم همراه با خود بـه تختخواب مـی بـرند که از دید بهداشتی و سلامتی مضره. بیشتر محققین بــا دقت بـه ساختار و تـاثیـرات مشخص امواج الکترومغناطیسی درون مــوج هــای زیاد بــر سیستمهـای زیـسـتـی نـمــی تــوان خـطــرات تـلـفـن همـراه و تجهیـزات مربوط به اونو رد کرد.

با در نظر گرفتن  گـسـتــرش فراوون به کار گیری گوشی موبایل و توجه مراکز تحقیقاتی دنیا در این رابطه محققان ایرونی هم در دانـشـگـاها ، پژوهشایی رو در این رابطه شروع کرده و از بعدای جورواجور بــه بــررســی مشکلات احـتـمــالــی پـرتـوهـای به وجود اومده به وسیله امواج الکترومـغناطیسی گوشیای تـلـفـن هـمـراه روی بـــافـــت هــای زنــده و تـجـهـیــزات الـکـتــریـکــی و الکترونیکی اون انجام دادن.

تـلـفــن هــای هـمــراه جزو پــرمـصــرف تــریـن تـجـهـیـزات شامل امـواج الکترومغناطیس هستن و تاثیر منفی میدانای الکترومغناطیسی  اون بر سیستمای زیستی به خاطر نبود وجود دستورالعمل مشخص، یادگیری درست استفاده و مصرف بهینه از سیستمای ارتباطی و مخابراتی هم اینکه نبود آشنایی با تداخل و ازدحام استفـاده از گوشی موبایل با دیگر وسیله ها مثل رایانه، مایکروویو، تلویزیون، به کار گیری داروهای خاص یا گرفتار بودن به مریضی و… است.

محدود کردن به کار گیری گوشی موبایل

اثرات منفی میدانای الکترومغناطیسی مخصوصا میدون گوشی موبایل به صورت قابل توجه اثرات داغون کننده ای بر بدن میگذاره، ارگانیسما، بافتا، سلولا و ماکرومولکولای حیاتی مثل دی ان ای، پروتئینا و آنزیما رو تحت تاثیر میگذاره.. هم اینکه سیستمای گوشی موبایل شامل فرکانس ۹۴۰ مگاهرتزه که به بیشتر بافتای بدن مانند مغز و حتی گوشت و ماهیچه ها آسیب وارد میکنه و نباید به گوشی موبایل به جای وسیله ای بی خطر استفاده کرد و هر شخص هر اندازه که بخواد ازش استفاده کنه؛ هم اینکه کاربرد گوشی موبایل باید مثل مصرف دارو، مدیریت شه و به زبانی شامل دوز مشخص باشه؛ طوریکه یکشخص فقط  ساعاتی از روز از گوشی موبایل استفاده کنه و بعد از اون، استفاده دوباره ضرر خواهدداشت.

دوز به کار گیری گوشی موبایل واسه مبتلایان به امراض جورواجور متغییره. مورد مهم دیگری که بایدبه اون دقت کرد، دوز مشخص به کار گیری گوشی موبایل واسه بیماران مختلفه؛ مثلا، مقدار به کار گیری گوشی موبایل در بیماران دیابتی که در مقابل امواج نسبت به بقیه آسیب پذیرتر هستن باید فرق داشته باشه. تحقیقات  نوین باید اندازه به کار گیری گوشی موبایل رو واسه هر مریضی مشخص کنه.

تحقیقات محققین مرکز بیوشیمی در مورد  اثرات منفی میدون الکترومغناطیسی گوشی موبایل بر هموگلوبین خون”ثابت کرد اثرات منفی میدون الکترومغناطیسی گوشی موبایل با هموگلوبین باعث تغییرات ساختاری  اون و کم شدن پیـونـد اکسیـژن بـا همـوگلـوبیـن میشه.علاوه بر این مشکل در کارکرد هموگلوبین، باعث آزادسازی اکسیژن در بافت و در ایجاد ناهماهنگی در واکنشای بدن می شه.

اثرات منفی تغییر ساختاری هموگلوبین خون بخاطر امواج گوشی موبایل فقط باعث آزادسـازی اکسیـژن در بـافـت محـدود نمیگردد بلکـه بـر دیگه وظیفه های هموگلوبین هم تاثیر منفی میذاره. همین آسیب در بررسی اثرات امواج در مبتلایان به تالاسمی هم دیده شده و در این باره از دید ساختار هموگلوبین، ساختمون دیگه اون که عامل اصلی عملکردهای این مولکوله، از این رو به اونو شدست.

خطر استفاده همزمان از گوشی موبایل با مایکروویو یا رایانه

تداخل امواج گوشی موبایل با وسایل دیگه مثل مایکروویو، وای فای و به کار گیری داروهای جور واجور مهمه.  استفاده همزمان از گوشی موبایل و  این وسایل اثرات منفی امواج گوشی موبایل رو زیاد می کنن. هم اینکه پرمخاطره ترین حالت استفاده همزمان از گوشی موبایل و مایکروفره از جهت دیگه به کار گیری گوشی موبایل در اثرات منفی اون اثر میذاره. مثلا به کار گیری گوشی موبایل در جاهای جور واجور مسقـف و شهـرهـای آلـوده دوز معینی رو بوجود میاره.

اثرات مستقیم و غیرمستقیم تشعشعات رادیویی بر سلامت آدم

اثرات جور واجور تشعشعات رادیویی بر سلامت آدم شامل ۳ اثر قابل توجه بر سلامت آدم و هم اینکه روی وسایل مختلفه که میشه  اثرات گرمایی، غیر گرمایی و شوک و ایجاد سوختگی رو جزو اثــرات مـستقیـم تشعشات رادیویی دونست.

براساس تحقیقات انجام شده اثرات گرمایی مهم ترین اثر قابل توجه فرکانسای بالای ۱۰۰ کیلوهرتز روی جسم انسانه که حاصل از جابجایی انرژی الکترومغناطیسی به بدنه. در واقع اثر گرمایی بخاطر گرم شدن بدن آدم به وجود اومده به وسیله جذب انرژی امواج رادیوییه.

ولی بخاطر  اثــرات غـیــرحــرارتــی بـه صورت مستقیم بافتای بیولوژیک بدن تغییر پیدا میکنن و  گرمای زیادی ایجاد نمی کنن. در مورد شوک و سوختگی هم احتمال داره اثرات به وجود اومده به وسیله تماس با وسایل رسانا مانند قــطــعــــات فـلـــزی تعبیه شده در میدانای الـکـتـرومغناطیسی باشه، بخاطر این پیشنهاد می شه در میدانای الکترومغناطیسی و در فرکانسای تاصد کیلوهرتز از تماس با وسایل رسانا و قطعات فلزی پیشگیری شه.

در مورد اثرات غیرمستقیم بر بدن آدم هم باید گفت که این اثرات بیشتر بر قطعات و یا تـجـهـیـزات پزشکی  مثل دستگاه های ضربان قلب، پمپای انسولین و سخت افزارهایی که واسه بدن آدم استفاده می شن تاثیر می ذارن.

از دیگر اثرات تشعشعات برروی وسایل جانبی  در محیط هم می تونیم به سوخت بخار و لوازم انفجاری الکترونیکی رو نام ببریم که این آسیبا می تونه کسائی رو درگیر کنه که  در برابر مواد قابل اشتعال یا انفجاری قرار دارن.

به همین ترتیب دخالت تشعشعات رادیویی در سیستمای هواپیمایی و تداخل با مثل این تجهیزاتی هم از دیگر اثرات تشعشعات روی اشیا موجود در محیطه.

هرگونه کپی ورداری با ذکر نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجازه.

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *