امکان تولید دارو با هزینه بسیار کم | اطلاعات دارویی

دکتر سلام:  به نقل از بی بی سی ، شرکتای بزرگ دارویی هزینه تولید یه داروی جدید رو تا ۸۰۰ میلیون دلار برآورد می کنن.

دو استاد دانشگاه در لندن موفق به ایجاد روشی شدن که براساس اون تولید داروهای جدیدی که درمقایسه با بهای داروهای مشابه شرکتای بزرگ داروسازی ،قیمت اون بسیار جزئیه، ممکن می شه.

طبق این روش، داروهای موجود با تغییری که در ساخت مولکولی اونا داده می شه، از نظر تکنیکی به داروی جدیدی تبدیل می شن و در نتیجه حق انحصار ۲۰ ساله ای که شرکتای بزرگ چند ملیتی دارویی درمورد فروش داروهای خودشون دارن، شامل این جور داروها نمی شه.

در نتیجه با صرف هزینه جزئی میشه بیماریای عفونی میلیونا نفر در کشورای فقیر رو درمان کرد.

سونیل شوناک، استاد بیماریای عفونی در Imperial College در لندن روش انقلابی جدید واسه ساختن دارو رو داروسازی براساس اصول اخلاقی، می خواند.

این روند می تونه به طور بالقوه انحصار شرکتای بزرگ داروسازی رو ضعیف کرده و نه فقط موجب ورود داروهای ارزون به کشورای فقیر شه بلکه عرضه اون در کشورهایی مانند بریتانیا رو ممکن ساخته و در نتیجه هزینه خدمات بهداشت رایگان رو خیلی کم کنه.

پرفسور شوناک و همکارش پرفسور استیو بروچینی با یه شرکت داروسازی در هند تماس برقرار کردن که در نظر داره با به کار گیری راه جدید، دارویی واسه مداوای مریضی هپاتیت C بسازه. البته مشروط بر اینکه آزمایشات بالینی اون موفقیت آمیز باشه.

نزدیک به ۱۷۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به مریضی هپاتیت C گرفتار هستن.

شرکتای چند ملیتی دارو سازی هزینه تحقیق و جفت و جور یه داروی جدید رو رقمی در حدود ۸۰۰ میلیون دلار برآورد می کنن.

پرفسور شوناک و پرفسور بروچینی می گن هزینه جفت و جور یه اینجور دارویی با روش اختراعی اونا، تنها چند میلیون دلار نمام می شه.

پرفسور شوناک میگه صنعت داروسازی به ما قبولاندهه که باید واسه جفت و جور هر داروی جدید میلیاردها خرج شه و طبیعیه که روش ما واسه جفت و جور دارو به قیمت ارزون، خطری واسه شرکتای داروسازی هستش.

منبع : hidoctor.ir

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *