امگا ۳ داروی حمله قلبی | بیماری

: واسه مراقبت بهتر از قلب و عروق خود پس از سکته و حمله قلبی پیشنهاد می کنیم از روغن ماهی کمک بگیرین امگا ۳ بهترین درمان کننده افراد پس از دچار شدن به سکته قلبی هستش این اسدهای چرب بهتر از هر دارویی به سلاکتی قلبتون کمک می کنن

محققان آمریکایی می گن اسیدهای چرب امگا ۳ می تونه آسیبای به وجود اومده به وسیله حمله قلبی رو کم کنه یا حتی از بروز این آسیبا پیشگیری کنه.

 خیلی از کارشناسان قلب می گن یکی از بهترین راه ها واسه حفظ سلامت قلب افزایش مصرف روغنای به درد بخور، مانند اسیدهای چرب امگا ۳، است. امگا ۳ به اندازه فراوون در ماهیای چرب ازجمله سالمون پیدا میشه. درواقع، تحقیقات مختلفی که قبل از این انجام شده بود نشون میدن در سراسر جهان آدمایی که ماهی بیشتری مصرف می کنن کمتر به بیماریای قلبی، مخصوصا حمله قلبی، گرفتار می شن؛ هرچند این قانون در مورد آدمایی که مکملای خوراکی امگا ۳ مصرف می کنن برقرار نیس.

به گزارش تایم، حالا پژوهشی که به سرپرستی دکتر ریموند کونگ در بیمارستان «بریگام ان ویمن» در بوستون آمریکا انجام شده به جنبه دیگری از فواید امگا ۳ پرداخته و اثرات اونو در حفظ سلامت قلب پس از بروز حمله قلبی بررسی کرده.

محققان واسه انجام این مطالعه، که در نشریه «گردش خون» منتشر شده، ۳۶۰ نفر رو که تازگیا گرفتار حمله قلبی شده بودن مورد مطالعه قرار دادن. اونا، درواقع، این بیماران رو بدون اینکه خودشون بدونن به طور تصادفی به دو دسته تقسیم کردن. بعد به دسته اول مکملی دادن که شامل ۴ گرم اسید چرب امگا ۳ بود و واسه گروه دوم قرص دارونما تجویز کردن. درواقع شرکت کنندگان گروه اول هر روز ۴ گرم امگا ۳ مصرف می کردن در حالی که قرصی که شرکت کنندگان گروه دوم مصرف می کردن هیچ خاصیتی نداشت. مدت زمان مصرف این قرصا هم شش ماه بود. در طول این دوره شش ماهه، شرکت کنندگان هر دو گروه باید هر دو ماه یه بار واسه انجام MRI قلب به مرکز تحقیق مراجعه می کردن تا معلوم شه که وضعیت قلبشون چقدر تغییر کرده.

معمولا پس از حمله قلبی، به بخشی از عضله قلب اکسیژن نمی رسه، و اون بخش هیچوقت احیا نمی شه. عوضش، بافت سالم باقی مونده تلاش می کنه ناتوانی بافت آسیب دیده رو جبران کنه. به این منظور بافت سالم باید سخت تر از قبل کار کنه تا پمپاژ خون، که وظیفه اصلی قلبه، مانند قبلی انجام شه. ، با گذشت زمان، این اضافه کاری دلیل آسیب دیدن این بافتای سالم می شه و اونا به مرور نمی تونن کارشون رو به درستی بکنن.

در آخر دوره شش ماهه، محققان به این نتیجه رسیدن کارکرد قلب در آدمایی که پس از حمله قلبی مقادیر زیادی امگا ۳ مصرف کرده بودن، نسبت به دیگرانی که دارونما مصرف کرده بودن، ۶ درصد کمتر افت کرده بود. هم اینکه، معلوم شد بافت سالم قلب در آدمایی که بدنشون بیشترین اندازه امگا ۳ رو از این مکملا جذب کرده بود ۱۳ درصد کمتر آسیب دیده بود. (اندازه جذب امگا ۳ در افراد متخلف فرق داره.)

کونگ از کل این تحقیق اینجور نتیجه میگیره: «اسیدهای چرب امگا ۳ از آسیب دیدن عضلات سالمی که پس از حمله قلبی باید اضافه کاری کنن پیشگیری می کنه».

اما یه مسئله بسیار اساسی اینجا به میان میاد. درواقع، مصرف ۴ گرم امگا ۳ در روز اندازه بالاییه و به این راحتی نمیشه واسه همه افراد اینجور میزانی از اونو تجویز کرد. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که یه تیکه ۸۵ گرمی ماهی سالمون نیم تا یه گرم امگا ۳ داره. به خاطر همین حالا سوال مهم محققان اینه که چقدر امگا ۳ واسه مبتلایان به حمله قلبی می تونه فواید فوق رو به دنبال داشته باشه بدون اینکه مشکلات جانبی خطرناکی به همراه آورد. وانگهی این مکملا رو دقیقا چه مدت پس از بروز حمله قلبی باید تجویز کرد و بهترین بازه وقتی به کار گیری اونا چه مدته؟ الان هیچ جواب دقیقی به این پرسشا نمیشه داد اما کونگ و همکارانش امیدوارن با پژوهشای بیشتر هر چی سریع تر جواب این سوالا رو پیدا کنن.

سلامت آنلاین

منبع :

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *