امگا ۳ جایگزینی برای کرم های ضد آفتاب و حفاظت های فیزیکی است؟ | تغذیه سالم

امگا ۳ جایگزینی واسه کرمای ضد آفتاب و حفاظتای فیزیکیه؟

آکایران :امگا ۳ جایگزینی واسه کرمای ضد آفتاب و حفاظتای فیزیکی نیس بلکه واسه کمک به حفاظت از پوست در برابر مضرات نور خورشید و پیشگیری از سرطان پوست کاربرد داره.

نقش امگا ۳ در پیشگیری از سرطان پوست

بنا : محققان دانشگاه منچستر درباره بررسی اثر روغن ماهی روی سیستم دفاعی پوست با آزمایش ۷۹ داوطلب سالم به این نتیجه رسیدن، مصرف امگا ۳ موجود در روغن ماهی می تونه در برابر سرطان پوست از بدن مراقبت کنه.

واسه انجام این مطالعه، به داوطلبان ۴ گرم مکمل امگا ۳ داده شد و بعد در برابر ۸، ۱۵ یا نیم ساعت نور آفتاب قرار گرفتن. یافته ها نشون داد مشکل سیستم ایمنی در آدمایی که از این مکمل استفاده کردن تا ۵۰ درصد کمتر از آدمایی بود که از این مکمل استفاده نکردن.

 

اسیدهای چرب امگا ۳

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب لازمه که در ساختمون بعضی چربیا هست و ویژگیای خاصی داره. این اسیدهای چرب رو به خاطر این لازم نامیده ان که واسه ادامه زندگی بدن به طور کامل لازمه و هم اینکه چون به وسیله خود بدن آدم قابل تولید نیس، حتما باید از راه رژیم غذایی یا مکملا تأمین شه.

اولین تحقیق به سال ۱۹۵۰ و بررسی که روی اسکیموها انجام شد، برمیگرده. مطالعه روی خون اسکیموها نشون داد با وجود اون که اسکیموها غذای اصلی خود رو از گوشت حیوانات پرچرب شکاری جفت و جور می کردن، ولی اسیدهای چرب موجود در خون اونا مانع از تجمع پلاکت و در نتیجه مانع از رسوبات و گرفتگی رگا می شه. در اون چند سال امگا ۳ رو هم معنی با روغن ماهی می دونستن اما اسیدهای چرب امگا ۳ طی ۴۰-۳۰ سال گذشته خوب شناخته شدن و در ۲ دهه گذشته در مورد نقش اونا در سلامت مطالعه های بیشتری انجام شده.

چربیا در ساختمون سلولی بدن و به خصوص سلولای مغزی شرکت دارن. اسیدهای چرب امگا ۳ از این نظر نقشای به خصوصی رو اجرا می کنن؛ تحقیقات نشون دادن امگا ۳ اثر مثبتی در پیشگیری از بیماریای قلبی عروقی، پرفشاری خون، میگرن، استرس، تنشای عصبی و افسردگی داره. براساس تحقیقات اگه روزانه ۲ گرم امگا ۳ خالص به بیماران گرفتار به میگرن داده شه، در بعضی موارد میگرنشان کنترل می شه.

بهترین منبع اسیدهای چرب امگا ۳ ماهی مخصوصا ماهیای چرب است. گردو و تخم کتون هم شامل امگا ۳ هستن.

 

منبع :

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *