امکان کاهش افسردگی مردان با فعالسازی یک ژن | بیماری

امکان کاهش افسردگی مردان با فعالسازی یک ژن   | بیماری
: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶

بررسی نوین محققان آمریکایی نشون میده که فعال کردن یه ژن خاص می تونه افسردگی به وجود اومده به وسیله استرس رو در مردان نابود کنه. 

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، محققان "دانشگاه آگوستا"(Augusta University) ایالت جورجیا در آمریکا به این نتیجه رسیدن که فعال کردن مستقیم یه ژن مهم که با نورونای مربوط به هیجان و مشکل افسردگی کلی در رابطه هستن، می تونه به کاهش نشونه های افسردگی مانند تنهایی اجتماعی و از دست دادن علاقه – به خصوص در مردان – کمک کنه.

 

براساس گزارش "مؤسسه ملی سلامت روان آمریکا"(NIMH)، مشکل افسردگی کلی، یکی از عادی ترین مشکلات روحیه که حدود هفت درصد از بزرگسالان رو تحت اثر قرار میده.

 

محققان دانشگاه آگوستا، قشر پیش پیشونی مغز که مسئول رفتارهایی مانند برنامه ریزی، شخصیت و رفتار اجتماعیه و نقش مهمی در مشکل افسردگی کلی رو دوش داره، مورد بررسی قرار دادن و به این نتیجه رسیدن غیرفعال شدن ژنی موسوم به " SIRT1" در نورونای مربوط به هیجان، نشونه های مربوط به افسردگی رو در موشای نر بوجود می آورد.

 

داروهایی که SIRT1 رو فعال می کنن، می تونن به عنوان یه درمان مؤثر واسه مشکل افسردگی کلی به کار روند. دکتر "ژین یون لو"(Xin-Yun Lu)، متخصص علوم اعصاب و از نویسندگان این تحقیق گفت: در این آزمایش، یه جور دارو که SIRT1 رو فعال می کنه تونست نشونه های افسردگی رو در موشای نر کم کنه. این دارو، اثر ضد افسردگی داره.

این مطلب را هم بخوانید :  امکان تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل ابتدایی و در نتیجه درمان به موقع آن از راه معاینه چشم فرد مبتلا ممکن می شود & | سالمندان

 

لو اضافه کرد: هنگام بروز افسردگی، شلیک نورونای مربوط به هیجان شک نداشته باشینً کم میشه و رابطه اونا قطع می شه.

 

هیجان زده شدن بدون وجود انرژی، سخته و یکی از نقشای مهم SIRT1 در سلولای مغز، تنظیم انرژی سلول هاست. محققان به این نتیجه رسیدن کاهش این منابع انرژی در سلولا و بیان ژنای مربوط به تولید انرژی می تونه بر نورونای مربوط به هیجان مؤثر باشه.

 

رفتارای به وجود اومده به وسیله افسردگی، نشون دهنده اهمیت SIRT1 در تنظیم خلق و خو هستن؛ در نتیجه محققان با فعال کردن SIRT1 در موشای نر موفق شدن استرس اونا رو غیرفعال کنن.

 

این تحقیق، در مجله "Molecular Psychiatry" به چاپ رسید.

 

.

منبع :

ماه نشان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *