امکان رساندن مستقیم دارو به مغز از راه بینی | بیماری

امکان رساندن مستقیم دارو به مغز از راه بینی | بیماری
: محققان دانشگاه سنت لوئیس آمریکا موفق به کشف راه حلی واسه رسوندن مستقیم دارو به مغز شدن.

به گزارش نیواطلس، آدم و ملخ شباهت بیولوژیکی زیادی با هم ندارن اما محققان دانشگاه سنت لوئیس با به کار گیری یه شباهت کوچیک در ساختار سد خونی مغزی ملخ و آدم به راهی واسه رسوندن مستقیم مواد دارویی به مغز رسیدن.

سد خونی مغزی یا در اصطلاح پزشکی(BBB) محدوده جدا کننده بین مایع برون سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدنه بطوریکه اگه مواد رنگی به درون خون تزریق شه میشه دید که از این ماده درون مغز اثری دیده نمی شه. این پرده یا سد از مویرگای خاص تشکیل شده که بر خلاف ساختار عادی در مویرگا دارای منافذ عادی نبوده و اتصال بین سلولی در اونا از نوع اتصال محکم است و در نتیجه خیلی از مولکولا و ریزمولکولا و هم اینکه باکتریا قادر به گذشتن از اونا(از راه  انتشار) و رسیدن به مایع مغزی نخاعی در  مغز نیستن.

این سد اجازه ورود مواد دارویی موجود در خون رو هم به مغز نمی ده و محققان همیشه به دنبال راهی واسه دور زدن این مانع بودن.

رامش رالیا محقق ارشد این پروژه با به کار گیری یه اسپری بینی موفق به طراحی روشی واسه رسوندن دارو به مغز شد.

در ساخت این اسپری که از نانوذرات طلا که به ماده فلوئورسنت آغشته بوده است، استفاده شده تا نفوذ اون به مغز قابل تشخیص باشه.

محققان دانشگاه سنت لوئیس ملخا رو در برابر این اسپری قرار دادن و دیدن که این مواد طی چند دقیقه پس از عبور از اعصاب بویایی و سد خونی، وارد مغز ملخ شد.

این مطلب را هم بخوانید :  امواج وای فای چه بلایی سر کودکان می آورد؟ | بیماری

با در نظر گرفتن شباهت ساختار سد خونی مغزی در آدم و ملخ یافته های این آزمایش بسیار امیدوارکننده س.

بارانی رامان یکی از محققان این پروژه گفت: سریع ترین و مستقیم ترین راه واسه رسیدن به مغز، مجرای بینیه و ما در آزمایشای خود تاثیر این روش بر سلولای عصبی بینی رو هم بررسی کردیم که حالا خوبیش اینه هیچ نشونه ای از اثر منفی استنشاق دارو در سلولای عصبی بویایی مشاهده نشد.

در قدم بعدی محققان تلاش می کنن داروهای جور واجور رو با به کار گیری نانوذرات طلا به مغز ارسال کنن.

هم اینکه به کار گیری امواج فراصوت واسه استفاده در درمان تومورهای مغزی و هدایت بهتر داروها هم در دستور کار این پروژه تحقیقاتی قرار داره.

رامش رالیا در مورد مدت زمان تاثیر دارو گفت: با به کار گیری این روش دارو طی یه وقتی در حدود نیم ساعت تا یه ساعت به مغز می رسه و می تونه تاثیرگذاری خود رو شروع کنه.

یافته های این تحقیق در ژورنال علمی Scientific Reports منتشر شده.

ایسنا

کلمات کلیدی: دارو،مغز،بینی،امکان رسوندن مستقیم دارو به مغز از راه بینی

.

منبع :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *