امکان بزرگنمایی با لنزهای تماسی تلسکوپی جدید | بیماری

یه جور مریضی چشمی به اسم (macular degeneration (AMD  هست که در اون همزمان با پیری مریض کم کم  بخشی از شبکیه به اسم ماکولا نابود میشه. ماکولا بخشی از شبکیه چشم است که شامل اندازه خیلی از گیرنده های حس بیناییه و وقتی که ما بطور مستقیم به وسیله ای نگاه میکنیم واقعا تصویر اونو روی ماکولای چشمون خود میندازیم. با خرابی این بخش از شبکیه حس بینایی مریض کم کم از بین میره.

درمان سنتی این بیماران به کار گیری عینکا یا لنزهای درون چشمی خاصه تا به کمک اونا بشه تصویر رو روی قسمت دیگری از شبکیه چشم که سالمه تاباند. این عینکا بزرگ و بیریخت هستن و شکل ظاهری اونا مانند عینک هاییه که پزشکان در موقع جراحی به چشم می زنن.

تازگیا محققان در حال کار روی یه لنز تماسی یا کنتاکت لنز هستن که با همراهی با یه عینک پولاریزان میتونه هم دید معمولی و هم دید تلسکوپی رو واسه این بیماران جفت و جور آورد. این کنتاکت لنز دو عدسی داره. یکی در مرکز که مشخص میکنه نور به کدوم قسمت شبکیه باید تابیده شه و دیگری در دور و بر اون که توانایی زوم تا ۲.۸ برابر رو داره.

هر دو این عدسیا نور رو به یه نقطه خاصی از شبکیه میتابانند ولی نور اونا پولاریزه س و زاویه تابش پولاریزه اونا عمود بر یکدیگره. حالا اگه فرد استفاده کننده از این لنز تماسی یه عینک پولاریزان (مانند اونا که واسه دیدن تلویزیونای سه بعدی بکار برده می شن) به چشم بزنه میتونه مشخص کنه که کدوم عدسی لنز تماسی فعال باشه.

فرد استفاده کننده از این سیستم میتونه تصویر وسایل رو با بزرگنمایی روی قسمتای جور واجور شبکیه خود ببینه.

منبع-http://www.iranorthoped.ir

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *