امکان بارداری با وجود پریود شدن | بیماری

امکان بارداری با وجود پریود شدن | بیماری

امکان بارداری با وجود پریود شدن این که هر ماه پریود میشین، دلیل نمی شه که سوالات زیادی درباره اون نداشته باشین. یکی از بزرگترین سوالات بزرگ دنیا در مورد دوران پریود، بارداریه. مثلا، احتمال بارداری در رابطه جنسی در زمان پریود هست؟

امکان بارداری با وجود پریود شدن

به گفته دکتر ترانه شیرازیان (Taraneh Shirazian) متخصص زنان، از دید فنی شما فقط زمان تخمک گذاری می تونین باردار شید، که یه دوره وقتی ۴۸ ساعته در هر ماهه و نباید در زمان پریودی اتفاق بیفته. تخمک گذاری حدود دو هفته قبل از قاعدگی اتفاق میفته، بین روزای ۱۰ و ۱۷ دوره شما (میانگین اون در روز ۱۴ امه). از اونجایی که تخمک گذاری و پریود، دو اتفاق جدا در چرخه قاعدگی زنونه، از دید تئوری بعیده که زنی در دوره پریودی خود باردار شه. قاعدگی از پایه پایان چرخه تولید مثله که در اون سطح پروژسترون کاهش پیدا کرده و پوشش رحم از بین میره و شما تماشاگر خون ریزی در این دوره هستین، پس ترکیب تخمک و اسپرمی در این زمان بوجود نمیاد و لونه گزینی اتفاق نمی افته.

البته به این سادگی هم نیس. در این مقاله پیچیدگی ای که ممکنه بوجود بیاد رو براتون توضیح می دیم. مشکل اینه که افراد همیشه مطمئن نیستن که زمان قاعدگی شون هست یا نه. بعضی وقتا وقتی زنان بین دوره، خونریزی دارن یا خونریزیشان نامنظمه، اونو با قاعدگی اشتباه می گیرن، که در واقع نیس. لکه بینی در اواسط دوره می تونه با زمان تخمک گذاری یکی باشه و خودتون تصور کنین چه اتفاقی می افته.

به گفته انجمن بارداری آمریکا، اسپرم هم قبل از ترکیب با تخمک توانایی چند روز زنده موندن در بدن رو داره. پس حتی با وجودیکه به احتمال زیاد پریود و تخمک گذاری تون به اندازه ای تقریبا هم نیستن که منتهی به بارداری شن، ولی بهتره از یه روش پیشگیری از بارداری مناسب استفاده کنین.

خانوم دکتر شیرازیان اخطار میده که، روش ریتمیک که براساس مشخص کردن بازه تخمک گذاریه، حدود ۵۰ درصد موثره و دلیلش اینه که خیلی از زنان دوره های قابل اعتمادی ندارن، هر پزشکی به شما میگه که این روش واسه پیشگیری از بارداری موثر نیس.

مشخصه ترشحات دوران قاعدگی چیه؟
ترشحات قاعدگی شامل مقداری خون روشن شریانی، موکوس دهانه رحم (سرویکس)، ترشحات واژن و بافت دیواره رحمه. به خاطر همین رنگ ترکیب ترشحات قاعدگی کمی تیره تر از رنگ خونه. در واقع بر خلاف تصور بیشتر که خون قاعدگی رو خونی کثیف می دونن، بیشتر خون قاعدگی خون شریانی یا خون تمیز (شامل اکسیژن) است. در اوایل یا اواخر خونریزی ممکنه که رنگ خون قهوه ای تیره باشه؛ این به دلیل فعالیت آنزیمای خاص و پدیده ای طبیعیه.

این مطلب را هم بخوانید :  امپلنت های دندانی کوتاه | بیماری

در دوران قاعدگی چیکار باید کرد؟
استراحت، کیسه آب گرم و مسکن در کاهش درد قاعدگی موثر هستن. نوشیدن آب به مقدار کافی، آب از دست رفته بدن درزمان خونریزی ماهانه رو به بدن بر می گردونه و رطوبت رو به جریان خون بدن برمی گردونه. هم اینکه نوشیدن مقدار کافی مایعات و آب، به واژن کمک می کنه تا سریع تر و راحت تر خود رو پاک و تمیز کنه. در دوران قاعدگی موارد زیر رو رعایت کنین:

در زمان قاعدگی حتما از نوار بهداشتی تمیز و یه بار مصرف شه.
استحمام مرتب و زیاد در دوران قاعدگی پیشنهاد می شه.
تلاش کنین از یبوست در دوران قاعدگی در امان باشین.
دقت کنین که شستن و خشک کردن ناحیه واژن، باید از سمت جلو به عقب باشه. عکس این حرکت منتهی به انتقال عفونتا از ناحیه مقعد به سمت واژن می شه.

پس از پایان دوره قاعدگی، از صابونای بهداشتی واسه شستن بیرون واژن خود استفاده کنین تا هر گونه آلودگی به وجود اومده به وسیله خونریزی پاک شه و امکان بروز هر گونه عفونتی کم بشه.

در زمان قاعدگی احتمال بارداری هست؟
احتمال بارداری در زمان قاعدگی تقریبا صفره در صورت نزدیکی بین قاعدگی احتیاجی به به کار گیری روشای ضدبارداری نیس. هر چند مقدار آهن از دست رفته در هر سیکل قاعدگی ناچیزه، اما در کشورهایی مثل ایران که فقر تغذیه ریشه کن نشده، مصرف قرص آهن واسه مقابله با کم خونی فقر آهن (البته با تجویز دکتر) منطقی به نظر می رسه. دولتا باید با آموزش درست به مردم، مخصوصا دختران در سن بلوغ اندازه آگاهی در مورد قاعدگی رو زیاد کنن. مخفی کردن قاعدگی، ایجاد حس شرمساری، کناره گرفتن از جامعه هنگام قاعدگی، به کار بردن لغات منفی واسه قاعدگی، رابطه دادن مسائل جانبی به قاعدگی، نبود درک درست از یه روند به طور کامل طبیعی و هر اون چیزی که ذره ای از طبیعی فرض شدن قاعدگی کم کنه باید اصلاح شه.

امکان بارداری با وجود پریود شدن

مطالب خواندنی

۹ راه حل طبیعی واسه افزایش قد

روش کاهش درد در دوران قاعدگی
معمولا عادت ماهانه در زنان باردار و شیرده اتفاق نمی افته. خیلی از زنان شکم و کمر درد شدیدی رو در دوران قاعدگی تجربه می کنن. دلیل درد، انقباضات قوی عضلات رحم و عضلات شکمی دور و بر رحم واسه بیرون روندن ترشحات قاعدگیه. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن و به کار گیری کیسه آب گرم و استراحت به کاهش این درد کمک می کنن.امکان بارداری با وجود پریود شدن

این مطلب را هم بخوانید :  امکان اعتیاد افراد غمگین بیشتر است | ترک اعتیاد

سندرم قبل از قاعدگی در بعضی از زنان اتفاق می افته که شامل دردناک شدن پستانا به دلیل احتباس آب و نمک، خستگی و تغییرات خلقی مثل تحریک پذیریه. تغذیه سالم، کاهش مصرف کافئین و پشتیبانی روحی پایه درمان رو تشکیل میدن. نزدیکی در زمان قاعدگی از نظر شرعی منع شده. از نظر علمی در گذشته باور بر این بود که داشتن رابطه جنسی هنگام قاعدگی، شانس اندومتریوز و عفونت رو بالا می بره. هنوزم خیلی از پزشکان پیشنهاد می کنن که از نزدیکی در زمان قاعدگی دوری شه چون بعضی تحقیقات نشون میدن امکان انتقال عوامل عفونی میکروبی یا ویروسی (مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا، ویروس HIV و ویروس تب خال) در زمان قاعدگی زیاد می شه. اما از اونجایی که تحقیقات جدیدتر رابطه معناداری بین نزدیکی بین قاعدگی و آندومتروز و عفونت پیدا نکردن، امروزه در صورت آمادگی ذهنی دو طرف و رعایت نکات بهداشتی، منعی واسه رابطه جنسی هنگام قاعدگی موجود نیس. از طرف دیگه می گن که انقباضات ماهیچه ای هنگام نزدیکی و ارگاسم می تونه به کاهش دردهای قاعدگی کمک کنن. ثبت دقیق اولین و آخرین روز هر قاعدگی خیلی با اهمیته.

یائسگی چیه و عوامل موثر بر تغییر زمان قاعدگی کدوما هستن؟
یائسگی به وقتی می گن که خونریزی قاعدگی به طور کامل متوقف شه و معمولا در دهه ششم زندگی اتفاق می افته.عوامل زیادی موجب تغییر زمان قاعدگی می شن. شایع ترین اونا بارداریه، اما ورزش سنگین، رژیمای غذایی، کاهش وزن زیاد، مسافرت، استرس روحی و جسمی، کیستای تخمدان، بلوغ زودرس، فیبروم (میوم) رحم و سرطان می تونه این زمان رو تغییر بدن. تنها وقتی که روند عادی قاعدگی عوض شه نیاز به مراجعه پیش پزشکه.امکان بارداری با وجود پریود شدن

در زمان حاملگی پریود اتفاق می افتدآیا زن حامله پریود میشه؟احتمال بارداری در روز آخر پریوداحتمال بارداری در روز اول پریودیاحتمال بارداری در روز چهارم پریوداحتمال بارداری در زمان پریود بدون دخولدر دوران پریود احتمال بارداری هست؟دوره قاعدگی و بارداری

.

منبع : bijame.com

ماه نشان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *