امکان استفاده از غضروف بینی برای درمان آسیب های زانو | بیماری

امکان استفاده از غضروف بینی برای درمان آسیب های زانو  | بیماری

: امکان به کار گیری غضروف بینی واسه درمان آسیبای زانو

: عمل پیوند غضروف در بزرگسالان با به کار گیری سلولای غضروفی گرفته شده از بینی خود مریض با موفقیت همراه بوده.
به نقل از پرس تی ایشون، محققان دانشگاه بازل سوئیس روش هایی جدید رو مورد بررسی قرار دادن که در اون سلولای غضروفیِ گرفته شده از بینی مریض می تونه واسه رشد غضروف جانشین زانو استفاده بشه.
در بررسی این روش، سلولای غضروفی سپتوم بینی (کندروسیتای بینی) بعد از رشد در محیط کشت، ظرفیت منحصر به فردی در ایجاد یه غضروف جدید از خود نشون دادن.
پروفسور ایوون مارتین گفته: «نتیجۀ تحقیقات و تحقیقات اولیه دربارۀ سلولای غضروفی بینی و پیوندهای بافت مهندسی شدۀ حاصل از اون، این امکان رو به ما میده تا از این روش در درمان آسیبای غضروفی استفاده کنیم.»
این در حالیه که پروفسور مارتین با تأکید بر ضرورت «آزمایش تاثیر این نوع طبابت بر گروه های بزرگتری از بیماران» خاطر نشون کرده استفاده عمومی از این روش راهی طولانی پیش رو داره.
با این حال کارشناسان فکر می کنن این فوت وفن جدید میلیونا مریض گرفتار به آرتروز رو امیدوار می کنه.
به گفتۀ محققان، مشکلات غضروفی رو میشه با سلولای غضروفی حاصل از تیغۀ بینی درمان کرد، اما واسه به کار گیری این روش در طبابت روزمره باید راهی طولانی پیمود چراکه این روش هنوز لازمه آزمایش و بررسیای دقیق است.
آسیبای غضروفی در مفاصل، در افراد سن بالا و سالخورده در نتیجۀ روند تحلیل رفتن، و در افراد جوون در اثر مصدومیت و یا تصادفات روی میده. بعضی نواقص غضروفی به سختی بازسازی می شن و بیشتر به جراحی پیچیده و دورۀ توانبخشی دراز مدت نیاز دارن.
غضروف یا کارتیلاژ، بافتی زنده و شامل سلوله و سلولای تشکیل دهندۀ اون، کُندروسیت نامیده می شه. این نوع بافت، ساختاری ارتجاعی داره که بیشترً در انتهای استخونا، به حرکت مفاصل کمک می کنه.
غضروف مفصلی ممکنه در اثر سایش، آرتروز یا آسیب موقع بارگذاری شدید، آسیب ببینه که روند تخریب مکانیکی غضروف مفصلی با از بین رفتن کم کم ساختار و کارکرد طبیعی غضروف مفصلی همراه س.
آمار تشخیص افراد گرفتار به آسیب و مشکلات غضروف مفصلی در سراسر اروپا و آمریکا، هرساله، حدود دو میلیون نفر برآورد شده.
روشای سنتی واسه پیشگیری یا تأخیر در شروع تحلیل غضروف، نمی تونه غضروف مفصلی رو به حالت عادی بازگرداند و قدرت حرکت روزمره رو در آسیب دیدگان جفت و جور آورد.
آسیب غضروف زانو می تونه به عیوب سطوح مفصل و شکافای بزرگ و تخریب پیوستۀ غضروف منجر شه. نتیجۀ پایانی این روند، تخریب زودتر از موعد معمولی مفصله که به اون آرتروز (استئوآرتریت) زانو می گن.
این در حالیه که توانائی بازسازی طبیعی غضروف مفصلی محدودیت داره چراکه تنها سلولای زنده در بافت غضروفی (کندروسیتا) از توانایی افزایش بهره مند هستن.

این مطلب را هم بخوانید :  امگا ۳ باعث نرمی عروق می‌شود | تغذیه سالم

منبع :

ماه نشان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *