امکان ابتلا به آلزایمر در چه افرادی بیشتر است؟ | بیماری

امکان ابتلا به آلزایمر در چه افرادی بیشتر است؟ | بیماری

: امکان دچار شدن به فراموشی در چه آدمایی بیشتره؟

: بروز مریضی فراموشی در سنین بالای ۶۰ سال بیشتر بوده و البته ممکنه در بعضی افراد در سنین جوونی هم این مریضی بروز پیدا کنه، اما امکان دچار شدن به فراموشی در چه آدمایی بیشتره؟

مریضی فراموشی وراثتیه؟

دکتر علی اکبر طاهر اقدم متخصص مغز و اعصاب نسبت به افزایش آمار مبتلایان به فراموشی اخطار داد و گفت: طیف گسترده افراد جوون در هرم سنی جمعیت کشور، از آمار بالای افراد میانسال و پیر در آینده ای نزدیک خبر میده و یکی از مریضیای شایع در کهنسالان، آلزایمراست.

فراموشی بیماریه که در اون سلولای مغزی کارکرد خود رو به مرور از دست میدن و فرد در حافظه نزدیک خود دچار مشکلات زیادی می شهمریضی فراموشی کم کم بدتر شده و اندازه تحلیل مغز بیشتر می شه، اما سرعت این تحلیل در بیماران جور واجور فرق داره. این مریضی می تونه روی صحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیتای روزانه تاثیر گذارد.

سلولای مغزی عملکردهای تعریف شده ای دارن، ناحیه هیپوکامپ مرکز حافظه مغزیه و مریضی فراموشی تاثیر زیادی روی این قسمت مغزی میذاره. خطر دچار شدن به فراموشی با بالا رفتن سن زیاد می شه ولی نمیشه ادعا کرد که تموم افراد سن بالا به فراموشی گرفتار می شن. داشتن یه خویشاوند گرفتار به فراموشی می تونه خطر دچار شدن به این مریضی رو زیاد کنه، اما خیلی از افراد گرفتار هیچ گونه سابقه خانوادگی ندارن.

این متخصص مغز و اعصاب بر ضرورت مصرف مواد غذایی شامل آنتی اکسیدان تاکید کرد و گفت: میوه هایی که رنگدونه قرمز دارن مانند انار، زغال اخته، توت قرمز و گوجه فرنگی و چیزای دیگه ای به جز اینا پر از آنتی اکسیدان هستن. غذاهایی که شامل ویتامین E هستن هم می تونن قدم تغذیه ای موثری در بهبود کارکرد مغزی و پیشگیری از فراموشی اجرا کنن. آدمایی که دچار سوء تغذیه هستن، آدمایی که سابقه ضربه مغزی یا سکته های مغزی دارن هم بیشتر در خطر دچار شدن به این مریضی قرار می گیرن.

این مطلب را هم بخوانید :  امگا ۳ موجود در انواع ماهی های پرورشی و سالمون! | تغذیه سالم

ایشون در مورد علائم بروز فراموشی در فرد گفت: اولین و شایع ترین علامت، بروز مشکل در حافظه نزدیکه، طوری که فرد در یادآوری اسامی دچار مشکل می شه، جا و زمان رو گم می کنه، در مراحل پیشرفته تر مریضی، مریض ممکنه با نشونه هایی مانند مشکل در اراده کردن، مشکل در صحبت کردن و مشکل در قضاوت مواجه شه. هم اینکه بیماران از نظر شخصیتی دچار تغییر می شن و ممکنه فردی که شخصیتی آروم و موقر داشت به فردی سلطه جو و بی قرار تبدیل شه.

لازمه فرد مریض از تنهایی خارج شه. غلطه که این فرد رو از جمعای فامیلی جدا کنیم، باید به طور مرتب با این افراد صحبت شده و از شوخیایی که باعث آزار اونا می شه، دوری شه.

ایشون در جواب به این سوال که درمان مریضی فراموشی چیه؟ گفت: در واقع هیچ درمانی واسه مریضی فراموشی وجود نداره. اما داروهایی وجود دارن که ممکنه سرعت پیشرفت علائم رو کم کرده و زندگی رو واسه مریض آسون تر کنن. ورزش کردن و در جمعای اجتماعی حضور پیدا کردن فرد مریض، می تونه علائم این مریضی رو کم کنه.

این متخصص مغز و اعصاب هم اینکه گفت: اینکه فردی به خاطر مشغله ذهنی جمع کردن حواس خود رو از دست میده، مربوط به مریضی فراموشی نیس، ولی اگه فراموشی مداومت داشته و اگه احساس شه از نظر حافظه نزدیک دچار مشکل شدیم، باید به دکتر متخصص مراجعه شه.
جمع آوری:گروه سلامت آکا ایران
آکا ایرانhealth

منبع :

ماه نشان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *