اموال تامین اجتماعی حق الناس است نه بیت المال/کمیسیون تلفیق طرح ادغام را از دستور کار خارج کند | بیماری

اموال تامین اجتماعی حق الناس است نه بیت المال/کمیسیون تلفیق طرح ادغام را از دستور کار خارج کند  | بیماری

: اموال تامین اجتماعی حق الناسه نه بیت المال/کمیسیون ترکیب طرح ترکیب رو از دستور کار خارج کنه

: اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با ارسال بیانیه ای مخالفت خود رو با پیش کشیدن طرح ترکیب اعلام کرده.
به نقل از ایلنا، اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با ارسال بیانیه ای اعتراض خود رو نسبت به تلاشای وزارت بهداشت واسه دست اندازی به اموال کارگران به شکل طرح ترکیب، اعلام کرده.
متن این بیانیه به توضیح زیره:
موضوع ترکیب منابع بیمه ها که امروز به عنوان یکی از مهمترین نگرانیای جامعه بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی مطرحه، با اصرار وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان، بر خلاف اینکه دولت محترم اونو در لایحه برنامه ششم درج نکرده در کمیسیون ترکیب شورای اسلامی مطرحه.
اینکه موضوع سلامت یه بحث مهم و حاکمیتیه کسی شک نداره. ولی مهم اینه که ساز وکار دسترسی به استانداردهای سلامت چیجوری باید باشه. ً درمان براساس اصل ۲۹ قانون اساسی برعهده دولته. یعنی دولت باید از منابع عمومی و کمکهای مردمی نسبت به تأمین سلامت مردم اقدام کنه. به خاطر این دولت موظفه هزینه سلامت جامعه رو به شکل ارقام کمی، محاسبه و سهم سرانه اونو اعلام و همه دست اندرکاران تأمین خدمات سلامت نسبت به جفت و جور منابع اون دست به کار شن و البته سهم دولت باید به شکل قابل اطمینانی در بودجه سالیانه دیده شه.
مسئله مهم دیگری که مطرحه پایداری منابع این بخشه که به ادامه اجرای سیاستهای بخش سلامت موندگاری می بخشه. شاید بزرگترین مشکل این بخش موضوع منابع و مدیریت و نظارت باشه. از دید منابع هیچ شکی نیس که سهم و آورده دولت از منابع عمومی کافی نیس و دولت محترم باید اهتمام بیشتری در جفت و جور آوردن پول و پله و سرمایه لازم داشته باشه. در بعد مدیریت و تولیت سیاستگذاری شک نداشته باشینً دستگاه حاکمیتی یعنی وزارت بهداشت بخش اصلیه همونطور که در سیاستهای کلی در بخش سلامت آورده شده متأسفانه به دلیل نبود تفکیک بخشای جور واجور نظام سلامت در کشور ما تقریباً هیچ وقت به تحقق اهداف سلامت نرسیده ایم چون که تولیت و سیاستگذاری، مجری و تولیدکننده خدمت و نظارت و ارزشیابی متأسفانه تو یه دستگاه تجمیع شده و از نظر حفظ منافع بخشی، جهتگیری فعالیتا رو از بقیه اهداف دور کرده.
امروز وزارت بهداشت مبتکر و ارائه دهنده طرح تغییر سلامت که قرار بود به کم کردن سهم هزینه های درمان از جیب مردم کمک کنه نزدیک به ۳۰، ۰۰۰میلیارد تومن مازاد بر بودجه های سالیانه هزینه کرده و فقط تونسته نزدیک به ۱۰% از پرداختای مردم رو کم کنه و به دلیل افزایش تهاجمی سهم پزشکان و هتلینگ بیمارستانها تا مرز ۱۸۰% طی یه مصوبه در سال همه بودجه و منابع موجود و آوردهای سازمانای بیمه ای موثر در این بخش رو مصرف کرده و امروز دولت با کسری ۸۰۰۰میلیارد تومن تعهدات بالقوه مواجه هستش که مجبوره به شکل انتشار اوراق قرضه اونو تأمین کنه.
این فشار هزینه به اینجا ختم نمی شه چراکه این هزینه ها ادامه داره و به دلیل نبود برابری با منابع باید ترس ورشکستگی مراکز درمانی و سازمانهای بیمه گر میره. در همین زمینه وزارت بهداشت با هدف تأمین بخشی از کسری نقدینگی خود، چشم به منابع درمان سازمان تأمین اجتماعی دوخته، درحالی که این سازمان در جهت و همراهی با وزارت بهداشت تا الان همه گونه همکاری کرده و تعهدات این طرح رو با داشتن محدودیت مالی در حد بضاعت پرداخت کرده. آمار نشون میده که هزینه های این طرح طی دوسال گذشته ۱۷۰۰۰میلیارد تومن از منابع سازمان رو مصرف کرده که از پایهً به واسطه مواد ۲۶ و ۲۹ قانون برنامه پنجم پیشرفت، سازمان نباید اونو پرداخت می کرد که این اقدام در جای خود محل پرسشه. ادامه چنینن وضعیتی واسه سازمان ممکن نیس چراکه منابع درمان سازمان از محل ۲۷/۹ حق بیمه دریافتی و ۲% حقوق بازنشستگان تأمین می شه و قانوناً نمیشه بیشتر از این هزینه کرد.
به خاطر این اقدام گذشته یعنی ترکیب منابع از نظر کارگران و بازنشستگان به دلیل نبود تناسب با بقیه منابع و اینکه از پایهً این منابع از جنس حق الناس هستش و نه بیت المال، ممکن نیس و اعتراضات جامعه کارگری رو به دنبال داره مضافاً اینکه آورده قشرهای جور واجور جامعه رو در طرح از وزن برابری بهره مند نیس و ابهامات دیگری که باید در زمان مناسب تری به اون پرداخته شه همه با همً نشون میده که کمیسیون محترم ترکیب باید این طرح رو از دستور کار خارج کنه تا در وقتی مناسب دولت محترم با همکاری بقیه دستگاه ها و سازمانهای موثر در این طرح بشکل کامل و با درنظر گرفتن همه فرصتا و تهدیدهای اینجور طرحی اونو به شکل یه لایحه کامل به مجلس محترم ارائه کنن. جامعه کارگری جداً اخطار میده که تصویب اینجور طرحی شک نداشته باشینً مشکلات اجتماعی شدیدی رو دربرخواهد داشت و پوشش هزینه های اون نشدنی هستش.

این مطلب را هم بخوانید :  املت اسفناج غذایی سرشار از آهن و پروتئین | تغذیه سالم

منبع :

ماه نشان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *