امواج موبایل چه تاثیری بر مغز انسان دارد ؟ | بیماری

: امواج موبایل چه تاثیری بر مغز آدم داره ؟

دانستنیهای پزشکی

۱ دیدگاه
۸۵۴ بازدید

در این مطلب ثاثیر امواج موبایل بر مغز آدم رو مورد بررسی قرار می دیم.

با در نظر گرفتن افزایش روز افزون به کار گیری تلفن­های همراه در جامعه، نگرانی در مورد اثرات به کار گیری این دستگاه­های پخش کننده امواج الکترومغناطیسی بر بافت­های جور واجور بدن آدم هم همیشه هست و بررسی این اثرات موضوع مطالعه محققان واسه بیشتر از یه دهه گذشته بوده. از طرف دیگه این نگرانی وقتی شدت می­گیرد که بدونیم به کار گیری گوشی موبایل در بین کودکان و نوجوانان به عنوان نسل آینده جامعه هم در حال زیاد شدنه. مغز یکی از ارگانای حیاتی بدن انسانه و اطمینان از سلامت این بخش تضمین کننده فعالیت بهتر آدم در جامعه س. پس ممکنه بارها این سوال به ذهن شما خطور کرده باشه که این امواج واسه سلامت مغز مضر ان یا به دلیل اینکه این امواج جزء فرکانسای رادیویی هستن ضرری واسه سلامت آدم ندارن؟ در این مورد تحقیقات زیادی به وسیله محققان روی حیوانات و آدم انجام شده.

با اینکه تحقیقات کوتاه مدت امواج موبایل نشونه هایی از بروز تومورها رو نشون نداده ان و تحقیقات نشون داده که این اثر در کوتاه مدت هنوز به طور کامل شناخته شده نیس ولی سازمان جهانی سلامت (WHO)[1] امواج موبایل رو به عنوان یکی از عوامل بروز سرطان رو در آدم طبقه بندی کرده که در دراز مدت خطر دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان­ها خصوصاً تومورهای مغزی رو افزایش می­دهد.

امواج موبایل چه نوع امواجی هستن ؟

همونطور که گفته شد، امواج موبایل در گروه امواج فرکانس رادیویی قرار می­گیرند و با در نظر گرفتن اینکه محدوده فرکانس امواج رادیویی شامل امواج غیر یونیزه کننده س، اثر مستقیم تخریبی روی بافت­های زنده نداشته و تنها منتهی به افزایش دمای ناحیه­ای از بدن می­شه که در برابر اثر این امواج قرار گرفتن. با وجود تحقیقات انجام شده در این مورد هنوز محققان در مورد اثر بالا رفتن گرما بافت مغز به توافق نرسیده ان اما تعداد خیلی از این تحقیقات نشون داده که بالا رفتن دمای مغز و افزایش سوخت و ساز سلول­های مغزی رو می­توان به عنوان زمینه­ای واسه بروز تومورها در نظر گرفت. در خیلی از تحقیقات در مورد اثرات امواج موبایل یافته های نشون داده که احتمال دچار شدن به مریضی­هایی مثل سرطان­های مغز، سرگیجه، مشکلات روانی، بیخوابی، سردرد، افزایش استرس، تراکم استخون پایین تر از حد نرمال، تغییرات احتمالی در فعالیت­های مغز و حتی ناباروری در مردان در آدمایی که بیشتر از یه ساعت در روز و واسه بیشتر از ۱۰ سال از گوشی موبایل خود استفاده می­کنن، بسیار بیشتر از افرادیه که کمتر از گوشی موبایل خود استفاده می­کنن.

پس، با در نظر گرفتن این که از طرفی اثرات امواج موبایل با در نظر گرفتن تحقیقات جور واجور بسیار جدیه و از طرف دیگه هم در زندگی ماشینی امروز مجبور به به کار گیری این وسایل ارتباطی هستیم بهتره واسه کاهش اثرات این امواج بر سلامت بدن و خصوصاً مغز نکاتی رو در نظر بگیریم.

بررسی­ها نشون داده که بهتره وقتی از گوشی موبایل خود استفاده کنین که تلفن شما سیگنال خوبی داره چون در این حالت نیاز نیس که موبایل شما خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار کنه و امواج رو به سختی دریافت کنه. هم اینکه از استفاده گوشی موبایل در مکان­های محدود فلزی دوری کنین چون اثر امواج اون روی مغز بیشتر می شه. حدالامکان گوشی موبایل خود رو به صورت مستقیم کنار سر خود قرار ندین و  از بلندگوی گوشی یا هدست استفاده کنین چون در این حالت مغز شما امواج مضر کمتری رو دریافت می کنه. موقع خواب هم هیچوقت تلفن خود رو کنار سر خود قرار ندین و یا اونو در حالت پرواز بذارین.  هم اینکه با در نظر گرفتن این که خطوط ثابت تلفن بسیار ایمن­تر از تلفن­های همراه هستن بهتره فقط در صورت ضرورت واسه ایجاد تماس از گوشی موبایل استفاده شه و در باقی موارد از تلفن­های ثابت استفاده کرد.

[۱]- World Health Organization

منبع

WHO

نویسنده

دکتر سارا بخشائی

.

منبع :

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *