امواج خطرناک موبایل تا چه فاصله ای پخش می شوند | بیماری

امواج خطرناک موبایل بسیار واسه ما ضرر دارن چون که ما همیشه در برابر امواج موبایل هستیم در همه جا و هر مکانی موبایل نزدیک ماست .

 نگرانی از اثرات تشعشعات موبایلی بر سلامت شهروندان موضوعیه که در سالای گذشته به نگرانی ای واسه مردم تبدیل شده و در این مورد بعضی مسوولان بعضی وقتا حرفایی مطرح می کنن که همین موضوع باعث کمک کردن به این نگرانیا می شه.

حالا درباره این موضوع حتی هرساله چندین جلسه و کنفرانس و همایش برگزار می شه تا هر بار این موضوع از جهاتی بررسی شه. بر همین پایه طبیعیه که حرفای مختلفی در این بخش به گوش برسه چراکه بعضی با جدیت از در نظر گرفتن تصمیمات مربوط به سلامت در این بخش خبر میدن و یه سریای دیگه بازم می گن که دکلای مخابراتی می تونن سلامت مردم رو تحت تاثیر بذارن.

این وسط خود مردم هم نگرانیایی در این مورد دارن که در آخر این نگرانیا موجب شده با احتمال خیلی کم روی خوشی نسبت به نصب دکلای BTS نشون بدن. بر همین پایه و با در نظر گرفتن اهمیت موضوع در دولت جدید رسیدگی به این موضوع در دستور کار قرار گرفته و به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست اهتمام خاصی واسه کاهش خطرات امواج الکترومغناطیس از جمله امواج پارازیتا داره.

به گفته معصومه ابتکار از اونجا که امواج الکترومغناطیسی مخاطرات زیادی دارن لازمه لوازم این بخش تحت استانداردها و قوانین قرار بگیره و این موضوع بسیار مهمیه که باید در همه زمینه ها روش زوم بشه.

قبل از اینم وزیر ارتباطات از تاکید دولت بر این موضوع خبر داده و از تشکیل کمیته ای در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داده و معاون وزیر بهداشت، معاون سازمان محیط زیست و معاون سازمان انرژی اتمی رو از جمله اعضای این کمیته معرفی کرده و یاد آور شده بود: در طول یه ماه و نیم گذشته اندازه تشعشعات در مناطق جور واجور اندازه گیری شده و نتیجه گزارشا اعلام می شه.

البته با اینکه حالا یه مدت از این اعلام نظر گذشته و هنوز نتیجه ای رسانه ای نشده اما در هر صورت گفته های مسوولان جور واجور نشون دهنده اون هستش که رییس جمهوری تاکید زیادی بر حفظ سلامت مردم داره و در مورد تشعشعات هم پیگیری هست.

 نگرانیها چقدر واقعیه؟

اما در مورد این که این موضوع چقدر جای نگرانی داره رییس نظام ایمنی هسته یی کشور عقیده داره: جامعه در عین بهره مندی از فن بیاریای نو، حق باخبر شدن از مخاطرات این فن بیاریا رو هم داره.

هر فناوری معضلاتی داره ولی قرار نیس به خاطر بروز پاره ای از مشکلات از ورود فناوری جلوگیری کرد و آمادگی اجتماعی واسه پذیرش فن بیاریای ارتباطی لازمه.

ناصر راستخواه (معاون رییس سازمان انرژی اتمی) با توضیح دادن این موضوع که با پیشرفت فن بیاریا نمیشه مقابله کرد، میگه: در بین فن بیاریای جدید سرعت فناوری تلفنای همراه و اپراتورها روز به روز بیشتر می شه و به نظر می رسه گریزی از امواج رادیویی و ماکروویو آنتنای BTS وجود نداره.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که اپراتورها باید به سمت به کمترین حد ممکن رسوندن خطرات امواج رادیویی حرکت کنن، از نظارتهای دائمی سازمان انرژی اتمی بر تشعشعات شبکه های گوشی موبایل یاد می کنه و این جور میگه که به نظر می رسه این نظارتا نگرانیا رو از بین برده.

ایشون هم اینکه عنوان می کنه: بعضی مدعی خطرات این امواج واسه مردم هستن و در این رابطه پیشنهاد و هشدارهایی ارائه می کنن ولی خیلی از این ادعاها پشتوانه علمی ندارن.

 خطر تشعشات تا چه فاصله ای زیاده؟

اما در این مورد رضا تقی پور که قبل از این به عنوان وزیر ارتباطات دولتای نهم و دهم فعالیت داشته و علاوه بر اون این روزا در شورای شهر هم حضور داره، در جواب به سوالی مبنی بر این که در آخر متولی این موضوع کدوم نهاد یا سازمانه،

میگه: به هر حال این کار متولی خاص خود رو داره اما بعضی وقتا اظهارنظرهای غیرکارشناسی در این بخش باعث استرس اذهان مردم می شه. یه بار نمایندگان در مجلس گفتن که واقعا بگیم این تشعشعات واسه سلامت ضرر داره یا خیر؟ من به اونا گفتم شما اکثرا دکتر هستین دود ماشین واسه شما ضرر داره؟ جواب معلوم بود.

به هر حال خودروهایی که دودزا هستن باید از رده خارج شن و نمونه های سالم بمونن؛

در بخش فناوری هم ما باید همین کار رو انجام بدیم، الان تموم تجهیزاتی که وارد کشور می شن در سه مرحله با استانداردهای جهانی در بخش سلامت تست می شن و تا الان هم تموم لوازم بدون استثنا این استانداردها رو گرفتن و تشعشعات اونا کمتر از حدی بوده که استانداردها تعیین می کنه.

ایشون هم اینکه میگه: فقط در شعاع ۱۲۰ سانتی متر آنتن اصلی ممکنه مشکلاتی ایجاد شه که با در نظر گرفتن ارتفاع BTSها معمولا اون فضا خیلی قابل دسترس نیس.

البته دلنواز فروردین (عضو هیات مدیره انجمن حفاظت در برابر اشعه ایران و کارشناس سازمان انرژی اتمی) درباره این فاصله نظری متفاوت داره و با اشاره به فاصله ۱۰ متری میگه: مهم اینه که فاصله ۱۰ متری از آنتن حفظ شه ولی از اونجا که آنتن در فاصله بالاتری قرار میگیره خطرات به وجود اومده به وسیله این تشعشعات به طور چشم گیری کم میشه.

 چند راه حل واسه مراقبت بیشتر

حالا یافته های تحقیقات مختلفی که در کشورای جور واجور دنیا انجام شده در موارد زیاد نشون دهنده اون هستش که تشعشعات گوشیای موبایل می تونه خطر دچار شدن به بیماریهایی چون سرطان رو زیاد کنه این در حالیه که به نظر می رسه در دنیای امروز حذف این تکنولوژی ارتباطی انگار شدنی نیس.

با این وجود میشه راه های مختلفی رو مورد استفاده قرار داد که خطرات این بخش به کمترین حد ممکن برسه. بعضی پیشنهادایی که به وسیله پزشکان و کارشناسان جور واجور ارائه شده نشون دهنده اون هستش که استفاده دراز مدت از گوشیای گوشی موبایل می تونه موجب عوارضی مثل سردردهای همیشگی، احساس درد در ناحیه گوش، بی خوابی و حتی پایین اومدن سرعت گوارش در بدن شه.

این وسط یکی از راهکارهای موثری که می گن تاثیر زیادی در کاهش تاثیرگذاری امواج داره به کار گیری هدفونا و یا هندزفری موبایله.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی به کار گیری هندزفری بی سیم (بلوتوث) آسیب به وجود اومده به وسیله تشعشعات مضر موبایل رو تا ۸۰۰ برابر کم می کنه و این در حالیه که طبق آخرین آمارها تنها چهار درصد مشترکان ایرونی از هندزفری و هدست استفاده می کنن.

اندازه به کار گیری هندزفری و هدست بلوتوث در دنیا حدود ۱۵ درصد برآورد شده و پیش بینیا نشون میده که به کار گیری هدست بلوتوث از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ در جهان به دو برابر زیاد شه. این وسط با اینکه ایران بزرگترین بازار هدستای پشت گوشی در خاورمیانه هستش اما اندازه استفاده این فناوری در ایران کمتر از چهار درصده.

راه حل دیگری که میشه واسه کاهش تاثیر تشعشعات موبایلی استفاده کرد استفاده کمتر از گوشی موبایل، کوتاه کردن مدت زمان مکالمات و جایگزینی اس ام اس به جای تماسه.

هم اینکه می گن اگه فاصله ادما از دکلای گوشی موبایل بیشتر باشه امنیت اونا بالاتر هستش که در این مورد مدیران مخابراتی کشور بر این نکته تاکید دارن که لوازم اونا به گونه ایه که کمترین اندازه مشکل رو واسه افراد بوجود میاره و براساس آخرین و بالاترین استانداردهای جهانی خریداری شده.

هم اینکه می گن مضرات تشعشعات گوشی موبایل در وقتی که تلفنا آنتن خوبی ندارن به مراتب بیشتر از بقیه اوقاته و به خاطر همین کاربران باید وقتی که قدرت سیگنال آنتن دهی ضعیفه موبایل خود رو خاموش کنن و یا مکان مناسب تری رو واسه ایجاد صحبت پیدا کنن.

علاوه بر این واسه کاهش پرتوگیری، افراد هنگام خرید گوشی، اندازه SAR (اندازه جذب خاص) مستندشده اونو از فروشنده درخواست کنن چون که می گن اندازه SAR گوشی حتما باید کمتر از ۲ وات بر کیلوگرم در مدت شش ثانیه باشه و این مقدار هرچه کمتر باشه آسیبای احتمالی کمتر هستش.

هم اینکه بهتر اون هستش که کودکان زیر ۱۲ سال از گوشی موبایل استفاده نکرده و نوجوانان هم حتی امکان به جای ایجاد تماس تلفنی، پیام کوتاه ارسال کنن.

به کار گیری گوشی موبایل در دوران بارداری هم باید محدود شه و همه کاربران در شرایط غیرعادی از جمله مریضی، سرماخوردگی، سردرد، جراحت، شکستگی موضعی، سوختگی و مثل این شرایط از موبایل استفاده نکنن. علاوه بر این تاکید می شه که هنگام خواب و استراحت هم گوشی موبایل خود رو دور از سر خود بذارین و مخصوصا از قرار دادن گوشی موبایل در حال شارژ در کنار سر دوری شه.

.

منبع :

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *