امن ترین و ناامن ترین مناطق غذایی کشور | بیماری

امن ترین و ناامن ترین مناطق غذایی کشور  | بیماری

: امن ترین و ناامن ترین مناطق غذایی کشور

: پژوهشگر و عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات کشور گفت: امن ترین مناطق غذایی در مرکز ایران و ناامن ترین مناطق در شرق ایران قرار دارن.
به نقل از ایسنا، کتایون افرازه فعال اجتماعی و عضو جمعیت امام علی (ع) در نشست " جغرافیای فقر " که با حضور دکترفاطمه محمدی نصرآبادی ، پژوهشگر و عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات کشور در محل خونه هنر این جمعیت برگزار شد؛ اعلام کرد: برخورداری از فرصتای برابر و امکانات رفاهی اساسی، خدمات اجتماعی از حقوق مسلم هر انسانیه اما فقر که جغرافیایش به اندازه تموم جهان گسترده س این حقوق مسلم رو از بسیاری می رباید.
افرازه ادامه داد: ناامنی غذایی و سوتغذیه در ۱۰۰۰ روز اول زندگی از دوره جنینی تا دو سالگی صدمات جبران ناپذیری واسه کودکان به ارمغان می آورد که از اون میشه به مشکلات رشد، کوتاهی قد ،کم وزنی و کارکرد شناختی اشاره کرد.
به گزارش ایسنا، محمدی نصرآبادی در ادامه این نشست اعلام کرد: سوءتغذیه توانایی و بازدهی فرد رو چه در کودکی و چه در بزرگسالی کم می کنه، هزینه ای سنگین روی دست جامعه میذاره و مانند ترمزی در روند پیشرفت عمل می کنه.
به گفته ایشون، سوءتغذیه در دوران کودکی در سالای بعد زندگی هم موثر بوده ، بزرگسالی رو هم شامل میشه و به شکل ناامنی غذایی طولانی تا دوره کهنسالی هم می تونه ادامه یابد.
ایشون هم اینکه با تشریح فقر یا بیکاری یهویی، به مکانسیم یکی بودن رفتاری افراد اشاره کرد و اضافه کرد :با کم شدن توان مالی خونواده " گرسنگی مخفی " اتفاق میفته که حاصل اون چیزی جز سوءتغذیه، ایجاد حاشیه نشینی و گرسنگی سلولی نیس.
اقدامات موثر واسه کاهش بیسوادی تغذیه ای
محمدی نصرآبادی هم اینکه بر شناخت گروه های ضعیف ، تخصیص سبد حمایتی خونواده، ایجاد فرصتای برابر ، یارانه های هدف دار و آگاهی رسانی سواد تغذیه ای تاکید و این کارا رو از جمله اقدامات موثر واسه کاهش فقر و مقابله با بی سوادی تغذیه ای دونست.
به گزارش ایسنا، افرازه ، فعال اجتماعی و عضو جمعیت امام علی هم در ادامه به تشریح اقدامات جمعیت امام علی در مقابله با فقر پرداخت و با یادآوری طرح «کوچه گردان عاشق» در شبای قدر سال ، آگاهی رسانی جمعی، حساسیت عمومی و گسترش نهادهای مردمی رو مهمترین اقدامات موثر واسه مقابله با فقر در مناطق حاشیه نشین دونست.
به گفته ایشون، در طرح کوچه گردان عاشق، امسال ۸۰۰۰ کیسه حمایتی شامل مایحتاج لازم خونواده های ضعیف جفت و جور و پس از شناسایی خونواده ها در میان اونا تقسیم شد.
افرازه هم اینکه اضافه کرد: ملاک شناسایی افراد نیازمند معمولا به دو روش خونواده محور و محله محور صورت میگیره. خونواده هایی که بدون سرپرست یا بدسرپرست هستن، بابایی که از کار افتاده یا مادری که به تنهایی بار مسولیت زندگی رو به دوش میکشه و یا کودکانی که عنوان کودکان کار رو یدک میکشن، در چارچوب شناسایی خونواده محور قرار می گیرن.
این فعال اجتماعی ادامه داد: از طرف دیگه محله هایی حاشیه نشین که آسفالت ندارن و شهرداری اونا رو به رسمیت نمی شناسه یا خونه هایی که حتی پلاک ندارن هم به خودی خود در گروه خونواده های نیازمند قرار می گیرن که علایم سوءتغذیه معمولا در اونا مشخصه.
افرازه هم اینکه اعلام کرد: با کمک محققان تغذیه میشه آموزشا و تجربیات مفیدی رو در اختیار گروه های مورد نظر قرار داد.

این مطلب را هم بخوانید :  امگا ۳ دقیقاً چیست و چه خواصی دارد؟ | طب ایرانی

منبع :

ماه نشان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *