مقالات و پایان نامه ها

تاريخچه واليبال در ايران( قسمت اول)

دانلود پایان نامه

تاريخچه واليبال در ايران) قسمت اول)

دنياي فن آوري

ورزش واليـــبال حـــدود ســــال 1299 شــمــسي يعني 89 سال قبل ، ( در سال 1388 ) توســــط جناب آقاي ميرمهدي ورزنده استاد بزرگ ورزش ، بــه ايـران آورده شد و از دارالمعلمين ورزش آغــاز بــه تــعــلــيــم گـرديد. بازي واليبال در ايران در ابتداي امر داراي قواعد خاصي نبود و به شــکــل هاي مختــلف آن را بـــازي مي کردند. فنون و تاکتيک هاي واليبال نيز مانند قوانين آن پايه و اساس اصولي نداشت و هر بازيکن به ابتکار شخصي و اختصاصي خود که اکثراٌبا مشت زدن يا سمبه زدن همراه بود با تــوپ بازي مي کرد. ليکن در سال 1302 شمسي با استفاده از تــرجــمـه مجلات خارجي قوانيني که در آن زمان در کشورهاي ديگر اجراء مي شد ، در ايران نيز تا حدودي از آن پيروي گرديد. برای اطلاع از تازه ترین اخبار آبشار 24 را ببینید

 

طول و عرض زمين در آن موقع 10×20 متر بود و در هر طرف زمين 9 تا 11 نفر با استفاده از سر و دست ، با توپ بازي مي کردند. گردش يا چرخش بازيکنان به طور جدي وجود نــداشــت و هـر کــس در هـر محلي که بيشتر تخصص داشت به طور ثابت در آن محل بازي ميکرد از سال 1304 توجه بيشتري از جانب علاقمندان نسبت به اين ورزش معطوف گرديد و ظرف مـــدت کــمــي طرفداران بسياري جذب اين ورزش شدند ، به طوري که تمرينات واليبال در سه محل ، به طــور جدي و مستمر شروع و دنبال شد.

در سال 1302 شمسی با استفاده از تــرجــمـه مجلات خارجی قوانینی که در آن زمان در کشورهای ديگر اجرا می شد، در ایران نیز رایج شد. تازه های  خبر را در آبشار 24 دنبال کنید .

 

 

از سال 1304 توجه عمومی نسبت به این ورزش بیشتر شد و ظرف مـــدت کــمــی طرفداران بسیاری جذب این ورزش شدند. به طوری که تمرینات والیبال در سه محل ، به طــور جدی و مستمر شروع و دنبال شد. این سه محل عبارت بودند از:

 

 1. دارالمعلمین ورزش
 2. کلوپ شایسته یا اجتماعیون
 3. کلوپ ورزشی کالج البرز.

البته کالج البرز نسبت به دیگر مراکز ورزشی آن زمان، از امکانات بیشتر و بهتری بهره می برد و در نتیجه اکثر جوانان برای تمـریـن به این محل می رفتند.

اولین مسابقه والیبال در سال 1304 بین دو تیم دارالمعلمین ورزش و کـــلوپ شایسته انجام شد که باهیجان فراوان توام بود. چون مسابقه برای مردم تازگی داشت لذا حضور آنان باعث شد که رقابت بیشتری بین دو تیم مسابقه دهنده به وجود آمده و بر هیجان آن افزوده شود. این مسابقه مقدمه ای برای توسعه روز افزون این ورزش بود.

بازی والیبال به تــدریج به مدارس راه یافت و در اندک زمانی توسط مربیان فارغ التحصیل دارالمعلمین ورزش در مدارس و همچنین در شهرستانهای کشور رواج و عمومیت یافت.

شهرستان اصفهان اولین شهری بود که بعد از تهران در امر توسعه این ورزش فعالیت داشت. اولین مــســـابـقه شهرستان های ایران بین دو تیموالیبال کالج اصفهان و کالج البرز تهران برگزارشــد.

تهیه توپ والیبال یکی از مشکلات آن زمان بود و برای بازی والیبال اکثراً از توپ فوتبال استفاده می شد. سرانجام اولین توپ والیبال توسط شخصی به نام قمشه ای ساخته شد.

در سال 1314 یک دوره مسابقه باشگاهی در تهران برگزار شد که تیم والیبال باشگاه دربند جـام قهرمانی را برد. در همین سال نیز چند مسابقه دوستانه و تشویقی بین تیمهای بانوان تــهـــران انجام شد.

در سال 1318 اولین دوره مسابقات والیبال قهرمانی ایران همزمان با مسابقات ســـایـر رشــــته های ورزشی برگزار شد.

در ابتداي تاسیس فدراسیون های ورزشی (سال 1324) والیبال وبـســکـتبال دارای فدراسیون مشترک شدند و تا سال 1336 به همین نحو ادامه داشت. در آن سالها مسابقاتی تـــحــت عنوان قهرمانی باشگاهها ، دستجات آزاد ، انتخابی ، قهرمانی مدارس و دانشکده های هر شهرستان و نهایتاً قهرمانی کشور انجام می گرفت.

اشــــغــال ایران توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم ، ارتباط ورزشی کشور ما به ویژه تیم های والیبال را با سربازان این نیروها به همراه داشت و راهی برای آشنا شدن با والیبال خارج از کـشــور بــود. در آن زمــان یــک مسابقه دوستانه بین یک تیم از کشورمان با ارتش روســیــه در بنــدر انـزلی انجام شد که این بازی به نفع تیم ایران خـــاتــمه یافت.

ترجمه کتاب قوانین والیبال در سال 1333 توسط دکتر سید ضیاءالدین شادمان، رئیس فـــدراسیون والــیــبال و بسکتبال وقت، و تهیه و تنظیم آن توسط استاد کاظم رهبری، رئیس تربیت بـــدنـــی آموزشگاه هــای پــایــتــخت، که از داوران ممتاز والیبال در کشورمان بودند، اقدامات ارزنده ای بود که شــکـل مــنظمی را در برگزاری مسابقات والیبال آن زمان فراهم نمود.

در پــایـــان سال 1336 ، والیبال دارای فدراسیون مستقل شد و آقای امیرعباس امین به عنوان اولیــن رئیس فدراسیــون والیبال کار خود را آغاز کرد.

در همین دوران بحث عضویت ایران در فدراسیون بین المللی والیبال جهان مطرح شد و سرانجام یک سال بعد (سال 1959 میلادی) این مهم به انجام رسید.

در سال 1337 برای اولین بار تیم ملی والیبال مردان پاکستان به تهران دعوت شد و چند مســابــقه دوستانه با تیمهای ملی وب اشگاهی و ارتش ایران انجام داد. تیم ملی والیبال مردان ایران برای اولین بار در این سال تشکیل شد.

 

 

چندی بعد تیم ملی مردان ایران به مسابقات والیبال در بازیهای آسیایی 1958 توکیو اعزام شد. اعضای این تیم را هشت بازیکن (کمال پورهاشمی، عبدالمنعم کمال، محمد اسمعیل اشتری، محمد شریف زاده، عــبــاس تــهــرانی، مـحمود عدل، حسینعلی امیری و سیاوش فرخی) تشکیل می دادند و مربی تـــیم هم استاد فــریــدون شریف زاده از بزرگان والیبال، بسکتبال و فوتبال آن دوران بود و سابقه عضویت در تیم گالاتا سرای ترکیه را هم داشت.

این تیم که برای اولین بار در چــنیـــن رویداد مهمی شرکت کرده بود، توانست با افتخار و سربلندی مقام دوم مسابقات را کسب نموده و مدال نقره اولین دوره مسابــقــات والیبال بازیهای آسیایی را برای کشورمان بــه ارمغان آورد.

پس از این مسابقات، فعالیت های بیــن الــمللی بیشتری در ورزش والیبال ایران آغاز شد. اعزام مربیان و داوران به کلاسهای بین المللی، دعوت از تیم هــای خارجی و اعزام تیمهای ملی کشورمان به تورنمنت ها و مسابقات رسمی بین المللی مانند بازیهای آسـیایی، مسابقات قهرمانی آسیا، غرب آسیا، آسیای مرکزی، قهرمانی جهان، جام جهانی، دانشجویان جهان، ارتشهای جهان، ناشنوایان جــهـان، معلولین جهان و راه آهن های جهان و جام های جمهوریت ترکیه، ریاست جمهوری قزاقستان، شیخ راشد امارات و… بخشی از این فعالیــت هـاست. برای پیگیری خبر جدید  به آبشار 24 مراجعه کنید

 

 1. مقام دوم بازيهاي آسيائي 1958 ميلادي در توکيو مردان ، مدال نقره.
 2. کسب مقام قهرماني ( اول ) ارتشهاي جهان ( سيزم ) و مدال طلا در تهران سال 1347 شــمــسي ( مردان ).
 3. رتبه سوم در مسابقات واليبال بازيهاي آسيائي بانکوک بسال 1966 ( زنان و مردان ).
 4. رتبه پنجم در مسابقات واليبال بازيهاي آسيائي بانکوک سال 1970 ( مردان ).
 5. رتبه چهارم در مسابقات واليبال بازيهاي آسيائي بانکوک سال 1970 ( زنان ).
 6. رتبه پنجم در مسابقات واليبال بازيهاي آسيائي تهران سال 1974 ( زنان ).
 7. رتبه چهارم در مسابقات واليبال بازيهاي آسيائي تهران سال 1974 ( مردان ).
 8. مقام قهرماني ناشنوايان جهان سال 1976 ( مدال طلا ) (مردان ).
 9. مقام قهرماني ارتشهاي جهان ( سيزم ) سال 1979 ( مدال طلا ) ( مردان ).
 10. مقام قهرماني معلولين جهان در سال 1985 ( مدال طلا ) ( مردان )
 11. مقام قهرماني معلولين جهان در سال 1986 ( مدال طلا ) ( مردان )
 12. مقام قهرماني مسابقات واليبال معلولين جهان در سال 1989 در تهران ( مدال طلا )
 13. مقام قهرماني مسابقات ناشنوايان جهان.
 14. رتبه ششم مسابقات واليبال قهرماني آسيا در بحرين سال 1981 ( مردان ).
 15. مقام چهارم در اولين دوره مسابقات قهرماني نوجوانان جهان در دوبي سال 1990 ( مردان ) که بسيار ارزشمند است.
 16. مقام پنجم در مسابقات قهرماني باشگاههاي آسيا در هيروشيما سال 1992 تيم باشگاه بنياد شهيد ( مردان ).
 17. مقام چهارم در مسابقات قهرماني جوانان آسيائي در تهران سال 1993 ( مردان ).
 18. مقام پنجم در مسابقات قهرماني باشگاههاي آسيائي در هيروشيما سال 1993 تيم باشگاه بانک ملي ايران ( مردان ).
 19. مقام اول در مسابقات انتخابي جوانان جهان در تايلند سال 1993 ( مردان ).
 20. مقام پنجم در مسابقات قهرماني آسيا در تايلند سال 1993 ( مردان ).
 21. مقام قهرماني جوانان آسيا در تهران سال 1998 ( مدال طلا ) مردان از وقايع مهم است.
 22. مقام اول مسابقات واليبال آسياي مياني – بزرگسالان ( مدال طلا ) مردان در سال 1998 در تهران.
 23. مقام اول تورنمنت انتخابي جوانان جهان در منطقه آسيا که تيم ملي جوانان براي شرکت در مسابقات قهرماني جوانان جهان در بحرين انتخاب شد سال 1377 شمسي.
 24. مقام دوم تورنمنت انتخابي قهرماني جهان – بزرگسالان در تهران _ تيم ملي براي شرکت در مسابقات قهرماني جهان در ژاپن انتخاب شد 1376 شمسي.
 25. مقام نهم قهرماني نوجوانان جهان در تهران سال 1997.
 26. مقام نهم قهرماني جوانان جهان بحرين سال 1997.
 27. مقام هشتم قهرماني جوانان جهان در تايلند سال 1999.
 28. مقام پنجم قهرماني بزرگسالان آسيا در تهران سال 1378 شمسي.
 29. مقام دوم قهرماني باشگاههاي آسيا در سال 1998 در لبنان ، تيم باشگاه پيکان تهران.
 30. مقام سوم قهرماني باشگاههاي آسيا با عنوان اولين دوره کاپ کنفدراسيون واليبال آسيا در سال 1999 در چين ، تيم باشگاه پيکان تهران.
 31. مقام دوم قهرماني باشگاههاي آسيا با عنوان دومين دوره کاپ کنفدراسيون واليبال آسيا در سال 2000 در تايلند _ تيم واليبال باشگاه پيکان تهران.

 

 

 

دانلود پایان نامه
92