امگا ۳ به این خانم ها کمک می کند | بیماری

امگا ۳ به این خانم ها کمک می کند | بیماری

یافته های این مطالعه در نشریه تغذیه بالینی امریکا به چاپ رسیده.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع ترین مشکل غدد درون ریز در زنان و یکی از دلایل کلی ناباروری هستش. دچار شدن به این سندرم معمولا با مشکلات متابولیکی از جمله افزایش قند و چربی های خون، پرفشاری خون و هم اینکه افزایش آندروژنا (هورمونای مردونه) مخصوصا تستوسترون، رشد موهای زاید (هیرسوتیسم) و چاقی همراه س.

تحقیقات نشون میدن که مصرف اسیدای چرب غیراشباع مخصوصا اسیدهای چرب امگا-۳ موجب بهبود شاخصای متابولیکی در این زنان می شه.

واسه بررسی این اثر، مطالعه ای در بخش غدد بیمارستان آدلاید انجام شد و رابطه بین سطح اسیدهای چرب غیراشباع موجود در پلاسما با شاخصای متابولیکی و هورمونی این بیماران مورد آزمایش قرار گرفت. یافته ها نشون داد، بالا بودن نسبت اسیدهای چرب امگا-۶ به امگا-۳ با بالا بودن آندروژنا در خون ربط داره و مصرف اسیدهای چرب امگا-۳ غلظت تستوسترون قابل دسترس پلاسما رو کم می کنه. هم اینکه اسیدهای چرب امگا-۳ موجب کاهش چربی های خون و پیشگیری از تصلب شرایین و بیماریای قلبی– عروقی می شن.

کارشناسان این طور نتیجه گرفتن که مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع بلند زنجیره به خصوص امگا-۳، وضعیت هورمونی و شاخصای متابولیکی رو در بیماران گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک بهتر کنه.

یافته های این مطالعه در نشریه تغذیه بالینی امریکا به چاپ رسیده.

بعضی کارشناسان در کنار روشای درمانی واسه سندرم تخمدان پلی کیستیک، مصرف مکملای امگا-۳ رو هم به این بیماران پیشنهاد می کنن.

این مطلب را هم بخوانید :  امواج الکترومغناطیس چه تاثیری بر سلامتی انسان دارد؟ | بیماری

منبع : seemorgh.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *