امکان درمان میگرن کودکان با یک روش جدید | بیماری

: امکان درمان میگرن کودکان با یه روش نوین

: مجله علمی ایران : تحقیقات نوین نشون میده که یه نوع از درمان رادیولوژی که عموما واسه درمان بزرگسالان استفاده می شه هم اینکه می تونه در درمان میگرن کودکان اثر داشته باشه.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، سر دردها یکی از عادی ترین مشکلات سیستم عصبی مرکزی هستن و تقریبا نصف جمعیت بزرگسال جهان داشتن در سال گذشته دست کم یه بار سردرد رو تجربه کردن.

میگرن هم اینکه دارای اثرات جدی منفی روی کودکان بوده و می تونه بر رشد مغز کودکان در طول سالهای تحصیلی اثر بزاره. سردردای شدید می تونه باعث ایجاد مشکل در کارکرد تحصیلی کودکان و سلامت اونا شه.

 پژوهشای جور واجور نشون میده که کودکان ۵ تا ۱۲ ساله گرفتار به میگرن روزای بیشتری رو نسبت به بقیه کودکانی که به مشکلات دیگری دچار هستن رو از دست میدن.

تحقیقات نوین نشون میده که روش درمانی رادیولوژی دخالتی موسوم به “انسداد گانگلیون اسفنوپالاتین”(SPG) می تونه واسه درمان میگرن در کودکان و نوجوانان موثر واقع شه.

این درمان شامل تجویز داروی بی حسی به یه خوشه کوچیک از اعصابه که بنظر میاد با میگرن در ارتباطه.

این عصب در پشت بینی واقع شده. در طول روند بستن SPG، یه کاتتر کوچیک و انعطاف پذیر در هر سوراخ بینی قرار گرفته و واسه غیر فعال کردن SPG تو یه دوره کوتاه وقتی استفاده میشن.

محققان این روش درمانی رو روی ۲۰۰ کودک بین۷ تا ۱۸ ساله در بین ماه های فوریه و نوامبر ۲۰۱۵ انجام دادن.

پزشکان از اسپری لیدوکائین و ژل واسه رسیدن به بیهوشی استفاده کرده و تموم این روش درمانی تنها ۱۰ دقیقه به طول رسید.

این روش درمانی نیاز به بیهوشی نداشته و فقط با بی حسی موضعی انجام می شه.

پزشکان قبل از شروع  درمان، سطح درد بیماران رو از ۱ تا ۱۰ شماره گذاری کرده و از کودکان خواسته شد تا پس از انجام این روش، سطح درد خود رو بگن.

کلا، متوسط درد در این کودکان به اندازه دو درجه کم شد که این آمار بسیار مهمیه.

به گفته محققان تاثیر این روش درمانی کم تهاجمی می تونه تا ماه ها در فرد بمونه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *