اموزش درمان سوختگی با اسید | بیماری

: اموزش درمان سوختگی با اسید

: با روشای درمان سوختگی با اسید اشنا شید.

درمان سوختگی با اسید

اگه اهل سینما و تازه های سینمایی باشین، حتما میدونید که فیلم لانتوری با بازی نوید محمدزاده، باران کوثری و مریم پالیزبان، این روزا در حال شکستن رکورد گیشه ها هستش. لانتوری، روایت گر عشقی پرالتهاب و همراه با تنشای فراوانه که در آخر، به جنون عاشق و اسیدپاشی به معشوق منجر می شه!

براساس آمارهای رسمی، زنان، بیشترین قربانیان اسیدپاشی در سراسر جهان هستن و ۶۰ درصد از آمار اسیدپاشیای کل دنیا رو به خود دادن. بنگلادش، هند و پاکستان، بیشترین درصد اسیدپاشی به زنان، اونم به خاطر شکستای عشقی و عاطفی یا بدبینیای شوهر و خونواده شوهر به زن رو به خود دادن. حالا شاید این سوال واسه خیلی از افراد پیش بیاد که:

بهترین و موثرترین راه اورژانسی واسه فردی که دچار سوختگی با اسید شده، چیه؟

 

دکتر رضا وقردوست، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی در این باره میگه: نوع درمان سوختگی با اسید به:

  • -مقدار اسید پاشیده شده
  • -یه وقتی که اسید روی پوست باقی مونده 
  • -اندازه سوختگی ایجاد شده

بستگی داره. سوختگی با اسید از سطحی تا عمقی، درجه بندی می شه. اگه مقدار کمی اسید روی پوست فرد، پاشیده شده باشه و دور و بریا، اونو به سرعت به بیمارستان برسانند و شست وشوی سریع و مناسب واسه مریض انجام شه، درجه عمق سوختگی هم کمتر می شه.

واسه سوختگیای درجه ۱، کارای ساده ای مانند به کار گیری پماد و شست وشو انجام می شه. اگه، عمق سوختگی با اسید، زیاد و مانند سوختگیای درجه ۲ عمقی به بالا باشه، واسه این بیماران، کارایی مانند گرفت انجام می شه که معمولا اسکاری واسه مریض، باقی میذاره. واسه درمان سوختگی با اسید درجه ۲ سطحی به پایین و مریضایی که در مرحله زیاد قرار داشته باشن، درمانای معمولی سوختگی انجام می شه. وقتی که بیماران از فاز زیاد خارج شدن یا اسکارهای اونا، مشکلی رو براشون درست کرد و وارد فاز طولانی شدن، ما می تونیم واسه اونا، کارای ترمیمی رو بکنیم. بهترین روش واسه درمان این بیماران، به خصوص اگه از ناحیه صورت، آسیب دیده باشن، به کار گیری Tissue Expander یا همون اتساع نسجی است. یعنی اینکه بافت قسمتای سالم بدنشون رو با چیزی مثل اتساع نسجی افزایش بدیم و این بافت سالم رو به جای بافت ناسالم و سوخته قرار بدیم.

 وقردوست به این نکته هم اشاره میکنه که آدمایی که تحت پوشش بیمه هستن، فقط این دستگاه اتساع نسجی که حدود ۲۰۰ هزار تومن هزینه داره رو خریداری می کنن و معمولا بقیه هزینه ها بردوش دولت هستش.

 

هزینه درمان اینجور مریضایی تقریبا چقدره؟

هزینه درمان این بیماران، در بیمارستانای دولتی و خصوصی، خیلی فرق داره. یعنی، از اونجایی که بیمه ها، درمان سوختگی با اسید رو تحت پوشش خود قرار میدن، ممکنه هزینه این نوع درمان تو یه بیمارستان دولتی حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومن بشه اما در بیمارستان خصوصی، ممکنه این رقم تا ۲۰ برابر هم بالاتر بره. البته نگفته نمونه که هزینه درمان، به وسعت و محل سوختگی هم بستگی داره. اما به هر حال، این کار در بیمارستانای دولتی با هزینه های بسیار پایینی صورت میگیره.

 

بدیش اینه خیلی از افراد فکر می کنن که درمان سوختگی با اسیدپاشی، فقط در بیرون مرز کشور به صورت خوب انجام می شه اگه ما در درمانای سوختگی، ترمیمی و پلاستیک، هیچ چیزی از تموم دنیا کم نداریم و هر کاری که در دنیا واسه درمان اینجور بیماریایی انجام می شه رو ما هم می تونیم در ایران بکنیم. الان، روزانه نزدیک به ۴ عمل ترمیمی سوختگی با به کار گیری Tissue Expander در بیمارستان مطهری تهران انجام می شه.

 مهم ترین پیشنهاد این فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی : «مهم ترین نکته ای که گفتن اون در مورد درمان اورژانسی اسیدپاشی نیاز به نظر می رسه، اینه که خود فرد یا دور و بریا اون تا قبل از رسیدن اورژانس یا رسوندن اون به بیمارستان، تا جایی که می تونن، عضوی که روی اون اسید پاشیده شده رو با آب ساده فراوون، بشورن و از هیچ نوع داروی خنثی کننده ای استفاده نکنن.

مثلا اسید رو با قلیا نشویند و به جای این کار، فقط و فقط از آب زیاد واسه شست وشو کمک بگیرن. معمولا اسیدپاشیای از قصد در ناحیه صورت انجام می شه و چون اسیدهای قوی واسه این کار استفاده می شن، بدیش اینه عمق سوختگی و آسیب رسیدن به بافت صورت و حتی چشما، بالا میره و کار مریض به فاز طولانی کشیده می شه. پس، بهتره که دور و بریا به جای دنبال کردن فرد خطاکار یا از دست دادن کنترل خود، تا می تونن از آب فراوون واسه شست شی محل سوختگی کمک بگیرن تا شاید بتونن از این روش، عمق سوختگی رو کم کنن». 

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *