امواج وای فای کلید درمان قطع نخاع | بیماری

:
امواج وای فای کلید درمان قطع نخاع

: امواج وای فای کلید درمان قطع نخاع

محققان می گن امواج وای فای می تونه پلی واسه ارتباطای از دست رفته در اعصاب بیماران دچار ضایعه نخاعی بسازه.

چند سال تصور می شد که معلولیت در بیماران قطع نخاع، آسیب غیرقابل درمانیه که فرد باید تا آخر عمر با اون درگیر باشه، اما حالا با پیشرفت علم و پیشرفت رو به رشد فناوریای بخش سلامت و پزشکی درمانایی واسه این ناتوانیا هست و میشه امیدوار بود که آینده روشنی در انتظار بشره. با اینکه هنوز امکان درمان بیماران قطع نخاعی به طور کامل وجود نداره، اما روزبه روز فناوریا و روشای درمانی جدید راه تازه ای واسه بهبود افراد می گشایند. وقتی که در اثر حادثه فردی دچار قطع نخاع می شه، در واقع رابطه بین مغز و بقیه اندامای بدن قطع می شه و امکان حرکت رو از فرد میگیره. قطع شدن قسمتای میانی نخاع باعث فلج پاها و قطع شدن نقاط بالاتر رشته عصبی نخاع باعث فلج دستا و پاها می شه.

اما حالا محققان علوم اعصاب با کمک مهندسان بیومکانیک، روشی واسه انتقال پیامای عصبی از مغز به پا پیدا کردن و به نظر می رسه با این فناوری، قطع رشته نخاعی مانع رابطه مغز و اندامای بدن نمی شه. سال گذشته محققان مهندسی بیومکانیک و علوم اعصاب روش درمانی جدیدی واسه درمان بیماران قطع نخاعی معرفی کردن و حالا یافته های آزمایش این تحقیق روی میمونا موفقیت آمیز آزمایش شده و یافته های اون در نشریه معتبر نیچر (Nature) منتشر شده، اما مغز و نخاع آدم که شبکه پیچیده ای از نورون هاست، چالشای زیادی داره و کاربرد این روش در مورد آدم هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر داره.

آزمایش موفقیت آمیز روی میمونا

محققان موسسه پلی فوت وفن لوزان در کشور سوئیس با کمک دو تراشه رایانه ای و ایجاد امکان رد و بدل کردن علائم عصبی بین مغز و نخاع به کمک امواج وای فای راه جدیدی واسه درمان قطع نخاع پیدا کردن. محققان این موسسه با قرار دادن تراشهایی روی مغز و قسمت بالایی پای دو میمون فلج، امکان حرکت و کنترل پاها رو به اونا دادن. اعضای این گروه نقش این دو تراشه رو رد و بدل کردن علائم عصبی بین مغز و نخاع عنوان کردن.

گرگوار کورتی (Grégoire Courtine) استاد علوم اعصاب موسسه پلی فوت وفن لوزان میگه: راز این روش در اینه که عضلات مورد نظر میمون به شکلی تحریک می شن که حرکت پا ممکن شه. تراشه نخاعی براساس دستور دریافت شده، عصب مورد نظر رو تحریک می کنه تا عضلات پا رو منقبض و مجبور به حرکت کنه، اما ممکنه چند سال طول بکشه تا همه اجزای این فناوری جدید واسه آدم قابل استفاده باشه. ما با کمک الگوریتمای ریاضی، اندازه خم شدن و کشش حرکتای پا رو مثل سازی کردیم تا انتقال سیگنالای مغزی رو به همون شکل کدگذاری کنیم.

پل ارتباطی میان مغز و اعضای بدن

حالا این تراشها می تونن به صورت پلی بین دو قسمت قطع نخاع راه ارتباطی برقرار کنن و دو سر این راه قراره به کمک امواج وای فای تماس پیدا کنه. حتی وقتی که فرد دچار قطع نخاع شده باشه، بازم مغز فرمون رو صادر می کنه. تراشهای درون کاشت (ایمپلنت) قطری کمتر از اندازه یه سکه دارن و روی غشای حرکتی مغز قرار می گیرن. این قسمت مغز فرمون راه رفتن رو دریافت و می فرسته و تراشها این علائم رو دریافت و منتقل می کنن.

دکتر هاشم رفیعی نسل، استاد گروه فیزیک و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در جواب به این که قبل از این چه روشی واسه کمک به بیماران قطع نخاعی مورد استفاده بوده، میگه: این روش قبل از اینم انگار وجود داشته و واسه کسائی که قطع نخاع می شن، دو الکترود مثل ایمپلنت در دو سمت جایی که نخاع قطع شده، قرار میدن. این ایمپلنتا از راه یه سیم به ژنراتورهای برقی زیر پوست بالای ران پا وصل می شه و الکترود قسمت از کار افتاده رو تحریک می کنه. اینطوری سلولای عصبی از راه جریان مغز کار می کنن. حالا به جای این کار در سوئیس روی سر میمون وسیله ای گذاشتن که امواج مغزی رو میگیره و منتقل می کنه و تراشه ای رایانه ای در نخاع این امواج رو از راه وای فای تحریک می کنه و اینطوری میمون می تونه راه بره.

توانبخشی از جنبه بیومکانیک

بیومکانیک از شاخه های مهندسی پزشکی و کاربرد علوم مهندسی مکانیک در سیستمای زیستیه. کاربرد این رشته در تحلیل حرکت آدم، مدلسازی بیومکانیکی سیستمای حیاتی، اندامای مصنوعی و توانبخشیه. کارکرد این سیستم از جنبه فناوری و بیومکانیک به این شکله که این دو تراشه از راه رایانه با همدیگه رابطه برقرار می کنن و علائم ارسالی از مغز با جهش از محل قطع نخاع به اعصاب حرکت دهنده عضلات پا منتقل می شه. اینطوری فرمونای مغزی می تونن اعصاب عضلات پا رو تحریک کنن و اونو به حرکت اندازند. قبل از اینم آزمایشای مشابهی روی موشای فلج انجام شده بود و اونا قادر به حرکت و حتی بالا رفتن از پله شدن. در مورد آدم هم تا الان از الکترودها و تراشهای درون کاشت واسه بازیابی قدرت حرکتی دست و پا استفاده شده، اما این اولین باره که گروهی تصمیم دارن این کار رو با امواج وای فای بکنن.

دکتر علی گوش به زنگ و حرف گوش کن نصرآبادی، دانشیار رشته مهندسی پزشکی دانشگاه تماشاگر، درباره ساختار و چگونگی کارکرد این فناوری به جام جم میگه: اول الگوی حرکت رو از روی سیگنالای مغز درمیارن و بعد با تحریک عضلات امکان حرکت رو بازسازی می کنن. قبل از این که حرکتی شروع شه، سیگنالای اون در مغز ایجاد می شه، این سیگنالا بسته به نوع حرکت و ناحیه مغز متفاوت هستن. آینده این فناوری به این سمت میره که سیگنالای مغزی رو در بدن تحلیل کنن. ایشون اضافه می کنه: در بحث واقعیت مجازی هم واسه حرکت از روشی مشابه و حرکت سیگنالای مغزی کمک می گیرن. این روش ورودی دادن و آموزش مغز به بازیابی بهتر مغز کمک می کنه، اما بازم نیاز به آموزش و تمرین واسه به دست آوردن توان حرکتی در افراد هست.

دکتر نصرآبادی درباره به کار گیری امواج وای فای واسه انتقال سیگنالا اضافه می کنه: قبل از این خیلی از فناوریای دنیای مهندسی پزشکی، سیگنالا رو با بلوتوث دریافت می کردن و به کار گیری فرستنده و گیرنده در روشای دیگری مثل کاشت حلزون واسه کسائی که مشکلات شنوایی دارن، وجود داشت، اما به نظر می رسه از این پس بیشتر از قبل تماشاگر گسترش به کار گیری امواج وای فای در لوازم پزشکی هستیم.

فناوری جدید، در خدمت توانبخشی بیماران قطع نخاع

دکتر حسین دلاورکسمایی، متخصص مغز و اعصاب و استادیار دانشگاه شهید بهشتی ، درباره این فناوری جدید واسه بیماران گرفتار به آسیب قطع نخاع به جام جم میگه: این روش بیشتر در کشور آمریکا و مرکز تحقیقات نخاعی لوزان در سوئیس آزمایش شده. اتفاق افتادن اصلا به این معنی نیس که فرد با این فوت وفن قادر به حرکت شه و فقط این امید رو میده که افراد در کاردرمانی و فیزیوتراپی کارکرد بهتری داشته باشن. در این روش به کمک یه سیستم بدون سیم (Wireless) امواج از مغز به نخاع فرستاده می شن و فقط به توانبخشی کمک می کنه.

استادیار مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی درباره این فناوری نوین ادامه میده: شاید و طبق گفته نویسندگان این مقاله دست کم ۱۰ سال زمان می بره تا این فناوری وارد مراحل توانبخشی شه و البته این به معنی توانایی راه رفتن فرد به طور کامل به این روش نیس. الان از امواج وای فای واسه گرفتن نوار مغز استفاده می شه و دیگه نیاز به به کار گیری سیم نیس و این اولین مورد استفاده این فناوری در پزشکی نیس، اما استفاده متفاوتی از وای فای هستش.


منبع :

روزنامه جام جم

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *